Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Černá skládka v Dobšicích: obec zaplatí 150.000

Dobšice – Možná až sto padesát tisíc korun bude muset obětovat vedení Dobšic z obecní pokladny na odstranění černé skládky v místech, kde obec plánuje vybudovat biotopové koupaliště. Zatím neznámí lidé vyvezli do upraveného prostoru nedaleko řeky Dyje stovky kubíků stavební suti a zeminy.

15.6.2010
SDÍLEJ:

Černou skládku řeší starosta Dobšic Jaroslav Jenšovský.Foto: DENÍK/Dalibor Krutiš

Na černou skládku narazili účastníci kontrolního dne společně se starostou Dobšic Jaroslavem Jenšovským minulý týden. O události informoval regionální týdeník.

„Pravděpodobně koncem května, když byly deštivé dny, sem někdo náklaďáky vyvezl čtyřicet fůr stavební suti. Jde o jalovou zeminu, ale také dlažební kostky a zbytky stavebního materiálu, ze kterých by se dalo zjistit, odkud pochází,“ řekl Znojemskému deníku Rovnost starosta Jenšovský.

Přestože starosta podal trestní oznámení na policii, snaží se sám původce černé skládky najít. „Od podání trestního oznámení nemám žádnou informaci, že by policie v dané věci prováděla vyšetřování. Proto se osobně snažím zjistit, kdo nám sem sutinu vyvezl,“ nastínil starosta.

Je pravděpodobné, že někdo z místních obyvatel si mohl nákladních aut, jejichž řidiči černou skládku založili, všimnout. „Případné svědky ale mohla zmást skutečnost, že tři měsíce předtím se v tomto prostoru intenzivně pracovalo. Jezdily tam náklaďáky, přivážející ornici, kterou na místě technika rozvrstvovala. Vše jsme měli připraveno na závěrečný kontrolní den pro jarní etapu prací. Na podzim jsme chtěli vysázet stromky, keře a zaset trávu,“ posteskl si Jenšovský.

Police potvrdila, že případ černé skládky skutečně vyšetřuje. „Sedmého června jsme přijali oznámení o černé skládce v katastru Dobšic. Prověřujeme, zda došlo k protiprávnímu jednání. V tuto chvíli věc prošetřujeme jako přestupek proti veřejnému pořádku,“ sdělila mluvčí znojemských policistů Lenka Drahokoupilová.

Přestože policie zatím škodu nemá vyčíslenou, odhaduje starosta Dobšic náklady na odstranění skládky na přibližně sto padesát tisíc korun. „Budeme muset objednat techniku, ty stovky kubíků suti odvézt na skládku a zaplatit za uskladnění. Takže odhadem nás to může stát sto až sto padesát tisíc,“ nastínil Jenšovský.

Pokud by policie pachatele našla, hrozí mu přitom za zmíněný přestupek pokuta čítající jen několik desítek tisíc korun. „Pokud někdo neoprávněně založí skládku nebo odkládá odpadky mimo vyhrazená místa, může dostat pokutu až padesát tisíc korun,“ uvedla Drahokoupilová.

Lokalita na jižním okraji Dobšic mezi nepoužívaným fotbalovým hřištěm a pravým břehem Dyje lákala některé lidi k vyvážení odpadků již v minulosti. „Přibližně každý třetí rok jsme nechávali odpady odklidit. Ale už nás to přestalo bavit a proto jsme se rozhodli tento prostor nějak definitivně ochránit a vyřešit. K tomu měl posloužil náš projet na revitalizaci tohoto území,“ vysvětlil Jenšovský.

Černou skládku řešili znojemští úředníci před dvěma lety v prostoru asi kilometr od skládky v Dobšicích. Okolnosti vzniku skládky za hotelem Dukla prošetřovala také policie. Pikantní na jinak banálním případu bylo, že při vysypávání jedné fůry rozbitých křidlic vedle cesty přistihli znojemští strážníci. nákladní auto společnosti .A.S.A., která se má starat právě o likvidaci odpadů. Ředitel společnosti tehdy tvrdil, že řidič auta vysypal rozbité střešní tašky do větrolamu podle toho, jak to určil majitel odpadu. Podle tehdejšího vyjádření místostarosty Znojma Jana Blažíčka se jednalo o lehce vyřešitelnou záležitost. „Protože známe pachatele a věříme, že to odklidí na vlastní náklady, neřešili jsme případnou výši škody. Pokud by mělo odklízet skládku město, určitě by se jednalo o desítky tisíc korun,“ řekl tehdy Blažíček.

Autor: Dalibor Krutiš

Místo události:
15.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Deník - Naši prvňáci

První školní tablo: představíme prvňáky ze ZŠ Znojmo - Přímětice

ILUSTRAČNÍ FOTO: Zámek ve Vranově nad Dyjí.

Turisty přiláká na Znojemsko nová společnost. Nyní čeká na krajský certifikát

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídryně Starostů a nezávislých Jany Krutákové

Jižní Morava /VOLEBNÍ ONLINE ROZHOVOR/ - Jana Krutáková je lídryní jihomoravské kandidátky hnutí Starostů a nezávislých pro volby do poslanecké sněmovny. Ve středu od 13 do 14 hodin odpoví na dotazy čtenářů na www.brnenskydenik.cz.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídra Strany zelených Michala Berga

Jižní Morava /VOLEBNÍ ONLINE ROZHOVOR/ - Michal Berg je lídrem jihomoravské kandidátky Strany zelených pro volby do poslanecké sněmovny. Ve středu od 10 do 11 hodin odpoví na dotazy čtenářů na www.brnenskydenik.cz.

Myslivci ulovili už devět stovek divočáků. Aby zabránili šíření afrického moru

Jižní Morava - Téměř devět stovek divočáků ulovili za poslední tři měsíce myslivci na Hodonínsku a Břeclavsku. Tak dlouho už na Moravě a ve Slezsku platí mimořádná veterinární nařízení, která mají zabránit šíření nebezpečného afrického moru prasat ze Zlínska. „V okrese Břeclav to bylo téměř dvě stě kusů, na Hodonínsku pak více než sedm set,“ informoval v pondělí Petr Majer ze Státní veterinární správy.

V Archeoparku Pavlov vystaví originální venuši. Sošku starou téměř 30 tisíc let

Pavlov - Jedinečnou příležitost spatřit originální sošku Venuše z Pavlova mají lidé, kteří se vypraví do Archeoparku v Pavlově na Břeclavsku. Figurka z mamutoviny stará 27 až 29 tisíc let tam bude k vidění od soboty, kdy je mezinárodní den archeologie.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení