Celá nesrovnalost vyšla najevo náhodou. „Pracovníci E.ONu přišli vyměnit měřidlo a zjistili, že nefungovalo správně. Nezdála se jim totiž naše spotřeba. Byli jsme z celé věci velmi překvapení. Na škole působím od roku 2012 a celou dobu jsme platili měsíčně nějakých patnáct tisíc korun za elektřinu. Nyní nám zálohu zvedli o dvacet tisíc korun," vysvětlila ředitelka školy Lenka Hodaňová.

Netajila rozhořčení nad tím, že E.ON požadoval zaplatil rozdíl ve skutečné spotřebě a zaplacených zálohách za tři roky zpětně. „Podle mě je to jejich chyba. Navíc příslušný zákon nahrává této společnosti a připouští doplacení za tři roky zpětně. E.ON mluví o černém odběru, což nás velmi rozčílilo. Zálohy jsme platili a měřidlo bylo řádně zaplombované," řekla Hodaňová.

Chyba dodavatele, říká starosta

Město nyní zaplatilo zhruba osm set tisíc korun. „Šlo jednoznačně o chybu dodavatele," je přesvědčen i starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina.

Měřič špatně odečítal spotřebu déle než deset let. „Bohužel platí, že za zařízení je odpovědný odběratel. Samozřejmě že částka osm set tisíc korun je zásah do rozpočtu. Pokud vím, energetická společnost vůbec neřešila, kdo chybu způsobil," komentoval místostarosta Krumlova Zdeněk Juránek.

Zástupci energetické firmy se k záležitosti vyjádřili jen velmi stručně. „Problémy, které vznikly s odběrem elektřiny u Základní školy Ivančická v Moravském Krumlově, můžeme označit jako administrativní. Nevznikly s úmyslem způsobit škodu," sdělil mluvčí E.ONn Vladimír Vácha.

Dodal, že nesrovnalosti, které vznikly na krumlovské základní škole, jsou důsledkem opominutí některých administrativních záležitostí. „Se zástupci základní školy jsme jednali a domluvili se na zjednání nápravy. Bohužel s ohledem na zachování důvěrnosti informací v obchodním styku vám nemohu sdělit konkrétní částky," uzavřel Vácha.