Sdělil to v pondělí dopoledne ředitel nemocnice Martin Pavlík. „Nemocnice má dostatek lůžek včetně přístrojového vybavení, ale problém je chybějící personál, který by se o pacienty staral. Máme šedesát čtyři zaměstnanců, kteří jsou buď pozitivní nebo jsou v karanténě a nemohou práci vykonávat, protože mají příznaky nemoci,“ vyčíslil aktuální stav Pavlík.

Podle něj se personální situace vyhrotila přes víkend natolik, že byly na pomoc povolány učitelky SZŠ a VOŠ zdravotní ve Znojmě. „Všechny znají prostředí, protože zde zajišťují odborný výcvik, jsou pro nás velkou pomocí a patří jim velký dík,“ ocenil ředitel.

Hospoda, ilustrační foto
Jihomoravské hospody dostaly další ránu. Na vesnicích se bojuje o ty poslední

Jak dodal, vypomáhající studenti i učitelé jsou zařazování na standardní oddělení nemocnice. "K pacientům s covidem jsou směřováni zaměstnanci nemocnice," ujistil.

V tuto chvíli v nemocnici pracuje jedna medička z plzeňské fakulty. "Mediků by bylo potřeba minimálně ale minimálně pětadvacet. Požádali jsme o spolupráci Lékařskou fakultu Masarykovy univerzity a doufáme, že se podaří získat na výpomoc větší počet mediků," přiblížil Pavlík.

Téměř padesát studentů

Nemocnici se už dobrovolně nahlásili studenti SZŠ a VOŠ zdravotních. „Jsme rádi za každou pomoc, v tomto týdnu nastoupilo na brigádu osmačtyřicet studentů, u kterých nám jejich zapojení do práce trochu komplikuje distanční výuka, kdy musíme logisticky připravit směny v návaznosti právě na jejich časové možnosti,“ popsala Jana Vacková, náměstkyně pro ošetřovatelskou péči nemocnice.

Ze znojemské SZŠ a VOŠ zdravotní pomáhá pětačtyřicet studentů, Dva studenti jsou z jihlavské a jedna studentka z brněnské školy.

V současné chvíli pečují zdravotníci ve znojemské nemocnici o sedmdesát sedm pacientů s covidem, dalších devět čeká na výsledek testu. "V péči Anesteziologicko-resuscitačního oddělení jsou pacienti tři na umělé plicní ventilaci. Přes všechny skutečnosti ale nemocnice nadále poskytuje akutní neodkladnou péči, včetně péče onkologické. Pro tuto máme stále vyblokovanou a nedotknutelnou kapacitu lůžek, přístrojového vybavení a personálu," ujistil Martin Pavlík.

Ilustrační foto.
Vysokoškoláci pomůžou brněnské nemocnici. Koronavirus uzavřel školku ve Slatině

Zaměstnanci nemocnice už provedli řada změn. Vybudovali nové „covidové jednotky. "Stěhování lůžek a přístrojů proběhlo svépomoci a v řádech hodin," ocenil Pavlík.

Upozornil však na to, že pokud se bude personální problém prohlubovat, bude nemocnice nucena částečně omezit ambulantní péči. „Naší prioritou je, aby se měl o pacienty kdo starat, ať již pozitivní s covidem nebo o ty, kteří péči potřebují, protože mají jiný zdravotní problém. Cílem je, aby tento černý scénář, kdy nebudou zdravotníci v nemocnici, nikdy nenastal. K tomu nám může pomoci veřejnost svou vlastní odpovědností a dodržováním vládních opatření,“ vyzvalPavlík.