Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bojovníci za záchranu železnice do Hevlína se spojili

Hevlín - Společnou bojovou poradu mají za sebou zástupci měst a obcí ze Znojemska a sousedící oblasti Rakouska. Téma bylo jediné: další postup při prosazování zachování železniční tratě z Hrušovan nad Jevišovkou do Hevlína a obnovení jejího napojení dále do Rakouska.

12.5.2009
SDÍLEJ:

Zástupci měst a obcí Znojemska a Dolního Rakouska při kompletaci memoranda.Foto: DENÍK/ Archív

„Sešli jsme se dnes v Hevlíně jak zástupci Znojma, Moravského Krumlova, Miroslavi, Hrušovan nad Jevišovkou a Hevlína a rakouské Lávy a dalších okolních obcí. Předali jsme si navzájem naše části memoranda, které teď dáme dohromady a pošleme je na česká a rakouská ministerstva dopravy a další instituce.Pod memorandum se podepsalo šestatřicet moravských měst a obcí a deset rakouských. Dopisy na instituce by mohly odejít ještě do konce tohoto týdne,“ uvedl znojemský radní Jiří Kacetl.

Představitelé ministerstev, krajského úřadu, rakouské zemské vlády a dalších institucí by se, podle něj, měli ve Znojmě k závěrečnému kolu jednání sejít na konci června. „Hodně práce už bylo uděláno, třeba České dráhy i raksouké ÖBB mají studie proveditelnosti. Při společné schůzce chceme dát všechny tyto podklady dohromady a probrat je,“ dodal Kacetl.

Mezinárodní memorandum za modernizaci železniční tratě číslo 244, 245 a 246, vedoucí mimo jiné mezi Hrušovany nad Jevišovkou a Hevlínem, a obnovu jejího napojení na rakouské Laa an der Thaya a Vídeň vzniklo proto, že jihomoravští krajští radní nechtějí již od příštího roku platit za provoz vlaků na trati z Hrušovan nad Jevišovkou do Hevlína. Znojemsko má přitom jednu z nejřidších železničních sítí v Česku. Generel dopravy Jihomoravského kraje navíc výhledově počítá i se zrušením osobní přepravy na úseku Miroslav - Hrušovany nad Jevišovkou, čímž by došlo k železničnímu odříznutí dvou největších měst Jihomoravského kraje Brna a Znojma.

„Do trati, která byla kdysi vzdálenostně nejkratším spojením Vídně a Brna, nebylo na moravské straně dlouhá desetiletí investováno, zatímco Rakušané již dokázali trať elektrifikovat až na hranici. Zastaralost moravského úseku trati i vozových souprav odvádí cestující k autobusům. Bez obnovy přeshraničního propojení Hevlín - Láva, kde chybějí pouhé dva kilometry kolejí a most přes řeku Dyji, zničený za studené války, bude rentabilita tratí na obou stranách vždy horší,“ sdělil už před časem Kacetl.

Memorandem požadovaná modernizace a obnova propojení povedou, podle jeho iniciátorů, k oživení cestovního ruchu v moravsko-rakouském příhraničí mezi Znojmem, Moravským Krumlovem a Mikulovem a k odlehčení přetížené silniční dopravy v regionu. „Rýsuje se využitelnost i pro nákladní dopravu,“ dodal znojemský radní.

Autor: Daniel Smola

12.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Vodárenská společnost přispěla na nový přístroj. Pomůže při odběrech krve

Žáci 1.B třídy ZŠ Prokopa Diviše ve Znojmě – Příměticích s paní učitelkou Evou Nachtneblovou.

NAŠI PRVŇÁCI: představujeme žáky ZŠ Prokopa Diviše ve Znojmě a ZŠ Konice

Dvanáct volebních lídrů ve dvanácti rozhovorech: čtěte Deník Rovnost

Jižní Morava - Existuje celkem dvanáct politických uskupení, které mají reálnou šanci dosáhnout na tříprocentní volební výsledek. Tedy kdyby letošní parlamentní volby byly jen na jihu Moravy. Alespoň to tvrdí poslední předvolební průzkum preferencí, které exkluzivně pro Deník připravila firma SANEP.

Skokanům na kandidátkách pomáhají tituly a profese lékaře. Vzbuzují důvěru

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ - Zakroužkováním až čtyř jmen mohou voliči své favority z nižších příček kandidátek poslat do poslanecké sněmovny. Některým v minulosti pomohli i o deset příček.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídra KDU-ČSL a poslance Jiřího Miholy

Jižní Morava – Jiří Mihola je lídr jihomoravské kandidátky KDU-ČSL pro volby do poslanecké sněmovny. Ve čtvrtek od 11 do 12 hodin odpoví na dotazy čtenářů na www.rovnost.cz.

Budování u znojemských hradeb? Dělníci zahájili výkopy bez archeologů

Jižní Morava /FOTOGALERIE/ – Pokochat se pohledem z nově zpřístupněné vyhlídky věže, odpočinout si v hradebním příkopu nebo si zkrátit cestu z Pasteurovy ulice do centra města přes Kapucínskou zahradu ve Znojmě budou moci turisté již od příští sezony. Do práce u hradeb, které objednalo město, se firma pustila bez přítomnosti archeologa.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení