Na Znojemsku zazní vánoční koledy již tradičně na zámku v Miroslavi. „Zpívající návštěvníky doprovodí hudebníci a chybět nebude ani nabídka svařáku," uvedla referentka odboru investic a regionálního rozvoje v Miroslavi Kamila Kolesová.

Zájemce rozezpívají členové sboru z místního evangelického kostela pod vedením Radka Féra. Ti na akci Česko Zpívá koledy v Miroslavi vystoupili už loni, a to za doprovodu akordeonu. „Přidáme také písně dle vlastního výběru. Některé například od Hradišťanu či klasické koledy," sdělil Fér. Celý program potrvá asi hodinu.

Rozsvícení vánočního stromu je pokaždé vyhledávanou událostí pro obyvatele Znojma i návštěvníky bydlící v okolních obcích.
Janek Ledecký, rakouští čerti a zabijačka. Znojmo chystá bohatý adventní program

Na adventní program láká Miroslav už 2. prosince, kdy tamní základní škola pořádá Barborkovou sobotu. O den později v Evangelickém kostele proběhne Dárkování.

„Pátého prosince nás před kulturním domem navštíví Mikuláš, čerty ale nechá v pekle. To bude pro ty odvážnější připraveno na zámku," doplnila Kolesová.

Akce se letos podruhé zúčastní i lidé v Dobelicích. U stromečku, který se rozsvítí první adventní neděli, se na návsi sejdou nejen rodiny s dětmi. „Zazpíváme si a zapálíme prskavky. Bude to takové setkání místních," popsala členka dobelického Sdružení za rozvoj obce Ivana Strnadová.

V Dobelicích zpívání koled zkrátí čekání na rozdávání dárků, které zde organizuje radnice. „Vždy o víkendu před Štědrým dnem je sešlost na návsi, zpívají se koledy a malým dětem se rozdávají drobnosti. Oblíbená pak bývá i vánoční diskotéka," dodala Strnadová.

Přihlašovat se ke společnému zpívání koled můžou lidé ze Znojemska i těsně před samotným konáním akce. K předvánočnímu zážitku se tak můžou připojit i okolní obce. Formulář je TADY

Jak to vzniklo?

Nápad, kdy se lidé sejdou, aby si společně užili předvánoční čas bez shonu, ale naopak při milé příležitosti společného zpívání vánočních koled, se zrodil v západních Čechách před třinácti lety. Díky Deníku se rozšířil do celého Česka a stal se oblíbenou každoroční tradicí. Zpívá se dokonce i za hranicemi země, a to například v Americe, Španělsku, Řecku či Turecku.

„Nejdále se koledy rozezněly v hlavním městě Kataru,“ prozradila marketingová ředitelka Deníku Jitka Peroutková.

Vánoční poutákznojemsky@denik.czZdroj: Redakce