Informaci přinesla Česká televize, které to potvrdil Muchův advokát František Vyskočil. John Mucha kromě vrácení usiluje také o to, aby dílo zůstalo v Česku. „Obě strany soudu doručily maximum listinných důkazů, očekáváme, že by soud spor mohl vyřídit bez zbytečných průtahů," řekl televizi Vyskočil. Obvodní soud pro Prahu 1 má první jednání nařízeno na příští rok 18. ledna.

Podle Tomáše Třetiny, starosty Moravského Krumlova, kde Epopej roky sídlila, je dobrá zpráva, že se cestou Epopeje do Asie bude zabývat i soud. „Hrozí totiž zničení pláten. Je potřeba se opřít o odborné posudky lidí, kteří tomu skutečně rozumí. Ví, že kvůli podnebí v Asii hrozí plísně, houby a další reálné zničení pláten," řekl Znojemskému deníku Rovnost Třetina.

Letos v létě se navíc objevily informace, že by se Epopej mohla vrátit zpět na moravskokrumlovský zámek. Dvacítku obřích pláten vlastní hlavní město a do konce roku je vystavuje v dvoraně pražského Veletržního paláce. Nyní představitelé metropole zvažují, co dál.

Jádro sporu- slavný malíř Alfons Mucha daroval Epopej Praze v roce 1913, ovšem s podmínkou, že jí hlavní město postaví vlastní galerii. To ale dosud nesplnila, a tak malířovi potomci žádají její navrácení.
- vnuk malíře John Mucha o navrácení Epopeje usiluje dlouhodobě. V polovině února loňského roku zaslal Praze výzvu o navrácení dvacítky velkoformátových pláten, té ale město nevyhovělo.
- Muchovi potomci už navíc před lety žádali soud, aby zabránil stěhování Slovanské epopeje z Moravského Krumlova, kde byla plátna řadu let umístěna.

Primátorka Adriana Krnáčová před několika měsíci pověřila projektanty a úředníky, aby začali hledat a plánovat, kam Muchova plátna umístit. Než nové prostory vzniknou, může podle primátorky přijít ke slovu i Krumlov. „Budeme se bavit o variantě, že by se do doby, než se nám podaří sehnat adekvátní prostory, vrátila Slovanská epopej zpět do Moravského Krumlova," řekla Krnáčová.

Naznačila ale obavu, že krumlovský zámek nesplňuje podmínky pro to, aby tam Epopej mohla být.

Starosta Třetina je ale přesvědčen, že podmínky pro vystavení pláten krumlovský zámek již splňuje. „V opravách zámku navíc hodláme pokračovat, žádáme o příslušnou dotaci," dodal Třetina.

Město nedávno zámek koupilo v exekuční dražbě a po letech je tak jeho vlastníkem.