Toník je sympatický šestatřicetiletý muž. Drtivou většinu svého života strávil v Ústavu sociální péče Břežany, který se snaží vytvořit domov lidem s mentálním postižením. Od dubna žije společně s desítkou dalších lidí v novém domově.

A je na první pohled spokojený. „Mám tady svůj pokoj. Mám televizi, ledničku, postel, křesílka a moc se mi tu líbí. Když se ráno probudím, hned vím, kde jsem. Mám tady přece zelené stěny. Zelenou mám rád a taky přírodu,“ říká Toník a nabízí redaktorovi Znojemského deníku kávu.

„Nechcete? Tak si dejte aspoň vodu, je dobrá, šanovská,“ usmívá se Toník a jde obsloužit hosty do své kuchyňky. Mladý muž si na nový domov teprve zvyká.

Soukromí i samostatnost

Dva nové domky se zářící fasádou ve Viniční ulici na severním okraji Šanova už místní znají. Desítka lidí v nich našla soukromí, které břežanský zámek nemůže poskytnout. Ale nejen soukromí. Obyvatelé chráněných bytů se zde starají sami o sebe.

„Sami si vaří to, co si naplánují, sami si uklízejí, organizují si svůj volný čas. Zatím jsme tady na zkoušku, zůstáváme s klienty i přes noc,“ přibližuje život v novém domově sociální pracovnice Pavla Nováková.

V přízemí jednoho z domků je moderní, kompletně vybavená kuchyně a jídelní kout. Nástěnka je vyzdobená fotografiemi bydlících, na komodě jsou dárky od přátel i řádových sester. Na ledničce visí jídelní lístek.

„Ten si obyvatelé domů sestavili také sami. Zatím jim jen trochu pomáháme, ale na nákupy si chodí samostatně,“ vysvětluje Nováková.
V místnosti je také denní řád. „Zatím našim klientům vyhlašujeme v sedm ráno budíček a v deset je posíláme na kutě. Ale počítáme s tím, že časem budou zcela samostatní. Uvažujeme i o tom, že by si sehnali nějakou práci,“ přibližuje další sociální pracovnice Martina Janíková.

Zatímco jeden z domků slouží pro společnou práci, přípravu jídla a zábavu, ve druhém domku mají jeho noví obyvatelé svoje garsonky. Miládka, Mařenka, Julča a další ženy obývají přízemí domku, pánové musejí vyšlapat schody do prvního patra. Okolí obou domků nabízí prostor, kde v budoucnu vznikne malá zahrádka i místo pro letní lenošení.

Chráněné bydlení je novou moderní službou. „Prvním impulzem, proč jsme se rozhodli pro tento projekt, byl zájem ze strany našich uživatelů. Důležitá byla možnost dotace a také to, že se v současné době na Znojemsku tento typ služby neposkytuje,“ uvedl ředitel břežanského domova Jiří Herzig.

Celkové náklady na projekt činily téměř sedm milionů korun. „Přitom pětaosmdesát procent byly evropské peníze, část byla dotace z rozpočtu Regionální rady a zbylých asi sedm procent poskytne zřizovatel našeho zařízení, tedy kraj. Chráněné byty jsou určeny pro osoby se středně těžkým stupněm mentálního znevýhodnění,“ informuje Herzig.

O chráněném bydlení pro lidi s mentálním postižením uvažuje také znojemská charita. „Chceme postavit dva rodinné domky s bydlením pro dvacet klientů. Je to další krok k našemu konečnému cíli, totiž integrace formou bydlení ve vlastním bytě,“ doplnil ředitel Oblastní charity Znojmo Evžen Adámek.