„Kolem koní se pohybuji celý svůj život. Ve Vedrovicích jsem vyrostla mezi koňmi tatínka, který měl a doposud má a chová chladnokrevníky,“ uvádí Jana Rusnáková.

Svoji první kobylku dostala jako dvanáctiletá a o několik let později si pořídila svého prvního vysněného Araba. „Tenkrát jsem se rozhodla, že chci stoprocentně arabského plnokrevníka. Když jsem projížděla ta kvanta inzerátů ze zahraničí, najednou se objevil Es Maran. Jako hříbě byl úžasný a i když jsem ho viděla jen na fotce, hned jsem se do něj zamilovala,“ popisuje.

Druhá na řadě byla kobyla Porena, kterou si majitelka přivezla z Polska. „Třetí můj kůň je Esa Kaisal, kterého jsme dovezli od chovatelů z Německa,“ vyjmenovala Rusnáková.

Na letošní rok má majitelka Arabů veliké plány. Chtěla by připustit klisnu a pokusit se o první hříbě. „Ještě se rozhoduji, jestli ji nechám připustit s Es Maranem nebo s jiným hřebcem, ale byla bych ráda, kdyby se vše podařilo,“ přeje si chovatelka.

To však ale nejsou zjediné plány, které milovnice koní má. Na programu jsou i závody.  „Nejlepší disciplínou pro tyto koně je určitě vytrvalostní běh. Takže se chci zúčastnit těchto závodů, a také opět zkusíme menší parkurové soutěže. Pokud nám štěstí bude přát, zkusím i klasický dostih,“ vysvětluje Rusnáková.

Za několik let, kdy koňskou farmu ve Vedrovicích zdobí tito ušlechtilí koně, se může jejich majitelka pochlubit i několika úspěchy. „První výstava arabských plnokrevníků, které jsme se zúčastnili, byla v roce 2008. Es Maran hned zvítězil v juniorských kategoriích. Další rok soutěžila i Porena. Oba zvítězili,“ zavzpomíná chovatelka.

Kdo by toužil tato ušlechtilá zvířata vidět, může farmu ve Vedrovicích navštívit. „Do budoucna bychom chtěli na farmě i zázemí pro turisty. Vyjížďky jsou u nás možné už  teď. Na Arabech sice ne, ale táta má další tři koníky k dispozici,“ pozvala Rusnáková.