„Tyto dvě školy byly shodou okolností zavřené i vloni. Je to tím, že mají málo žáků a když onemocní deset dětí, tak už je to moc. Ale o žádné chřipkové epidemii zatím nevíme,“ řekla epidemioložka znojemské hygienické stanice Magdalena Syková.

Děti i dospělí na Znojemsku zatím trpí především různými virózami. V souvislosti s a přibývajícím počtem nemocných Syková předpokládá, že epidemie chřipky dorazí i na Znojemsko. K šíření chřipkového viru přispěly podle lékařky výkyvy teplot v polovině ledna.

Podle vedoucí protiepidemického odboru v Brně Renaty Vaverkové hranice epidemie zatím nebyla překročena ani v rámci kraje. „Nárůst onemocnění je nižší než v předchozím období. Výskyt je lokální a výrazně se liší i v rámci jednoho města či okresu,“ vysvětlila Vaverková.
Výraznější nárůst nemocnosti byl zaznamenaný pouze u dětí školního věku. „Z cíleně prováděných odběrů je potvrzovaná opakovaně chřipka typu A(H1N1). Jde o stejný kmen, který cirkuloval v loňské sezoně,“ dodala Vaverková.

Na nárůst chřipkových onemocnění zatím nemusela reagovat znojemská nemocnice. „Vždy reagujeme na aktuální epidemiologickou situaci a informace od hygieniků. Poznatky, které by nás nutily omezovat návštěvy zatím nemáme. Situaci ale pravidelně vyhodnocujeme, pokud dostaneme příslušné upozornění od hygieniků, přijmeme patřičná opatření,“ uvedl mluvčí nemocnice Pavel Jajtner.

Praktičtí lékaři také evidují vyšší počet případů viróz. Chřipka podle nich zatím do ordinací nedorazila. Nachlazení a kašel však trápí především malé děti. „Chřipka to zatím není, ale viróz je strašně moc. Na začátku je teplota a potom pacienty nejvíce trápí několik týdnů dráždivý kašel. Když teplota odejde potom se projeví to, co virus nadělal. Máme stále plno, ale naštěstí jsou případy bez komplikací. Zatím se nám žádná chřipka nejevila jako prasečí,“ řekla dětská lékařka Karolína Puchnerová.

Dodala, že u dětí se očkování proti chřipce moc neosvědčuje. „V dětském věku se totiž provádí mnoho očkování,“ řekla Puchnerová. V boji proti chřipce lékařka doporučuje vitamíny a vyhýbat se místům, kde se zdržuje větší množství lidí.