Sdružení Za čistý rozvoj obce Chvalovice dokonce sepsalo proti větrníkům petici a sbírá podpisy. Naopak chvalovický starosta i zastupitelé s elektrárnou souhlasí. „Nemohu vám k tomu říct nic konkrétního. Nyní je všechno pozastaveno a čekáme, jak to dopadne. Původně jsme společně se zastupiteli rozhodli ve prospěch větrníku a vyjádřili jsme podporu. Lidé se k tomu mohli také vyjádřit, ale nikdo k tomu neměl žádné připomínky,“ řekl starosta Chvalovic Zdeněk Karpinski.

S tím ale nesouhlasí předseda občanského sdružení Za čistý rozvoj obce Chvalovice Jiří Veverka. Ten společně s ostatními členy sepsal petici proti stavbě elektrárny.

„Před lety se ve Chvalovicích skutečně veřejně projednával záměr výstavby elektrárny. Poté obec vyhlásila anketu, ve které lidé většinově vyslovili nesouhlas. Výsledky ale nejsou veřejně k dispozici,“ sdělil Veverka.

Petice koluje Chvalovicemi, Šatovem, Hnanicemi, Dyjákovičkami, Vrbovcem a některé podpisy jsou i ze Znojma. „Peticí jsme se rozhodli podpořit Okrašlovací spolek a lidi, kteří žijí ve Chvalovicích a s elektrárnou také nesouhlasí. Zatím se nám podařilo nashromáždit kolem sto dvaceti podpisů. Příští týden máme v plánu petici odeslat na samotné ministerstvo, které doufám v nejbližší době rozhodne,“ upřesnil Veverka.

Peticí je zaskočen jednatel společnosti Viventy Michal Janeček. „S obcí máme platnou smlouvu o spolupráci a na několika posledních jednáních jsme se nedozvěděli ani od starosty ani od zastupitelů nic negativního. Takže tohle je pro mě novinka,“ řekl Janeček.

Místní se obávají, že pokud by elektrárna vyrostla, klesnou také ceny jejich pozemků. „Kromě negativního vlivu na agroturistiku a cykloturistiku, ovlivní elektrárna i ceny pozemků. Ale hlavně se změní vzhled krajiny. Podporujeme i studii, která na vědeckém základě prokázala, že větrné elektrárny nejsou pro znojemský region vhodné,“ doplnil Veverka.

Od samého začátku byli proti větrníku představitelé Znojma i městský odbor výstavby. „Výstavbu větrné elektrárny nejprve znojemský odbor životního prostředí zamítl. Firma se odvolala a vše putovalo na krajský úřad, který větrník povolil. Proti rozhodnutí krajského úřadu se odvolala pouze jediná organizace, a to znojemský Okrašlovací spolek. Momentálně se věc řeší na ministerstvu životního prostředí. Čekáme, jak vše dopadne. Určitě se nevzdáme a plánujeme, jaké kroky bychom podnikli dále,“ prozradil Veverka.

Podle znojemského zastupitele Jiřího Kacetla by Chvalovice měly uchovat čistou krajinu, za kterou jezdí stále více turistů. „Doufám, že větrník nakonec mezi Znojmem a Rakouskem nebude,“ řekl již dříve Kacetl.