Problémem se zabývali zastupitelé na svém posledním zasedání. „Kvůli tomu, že se tyto ženy přesunuly až k prvnímu baráku v naší vesnici jsme se rozhodli, že učiníme konkrétní kroky. Proto jsme se rozhodli, že napojíme kamerový systém on-line na znojemskou městskou policii tak, aby k tomu měli lepší přístup státní policisté a také plánujeme zvýšit ostrahu v obci,“ uvedl místostarosta Chvalovic František Hruška.

Jak dodal, s prostitucí se bojuje jen velmi těžce. „Když je poptávka, tak je nabídka. Bohužel. V tuto chvíli s tím asi víc neuděláme. Už ani nefungovala bezpečnostní agentura, kterou jsme tu dříve měli,“ nastínil Hruška.

Ředitel Městské policie Znojmo tvrdí, že on-line přístup ke kamerovým bodům ve Chvalovicích zajistí větší možnosti jeho kolegům ze státní policie. „Kamerový systém ve Chvalovicích už nějakou dobu provozujeme na základě veřejnoprávní smlouvy mezi Znojmem a obcí Chvalovice. Novinkou je on-line napojení, které státní policii umožní mít aktuální přehled o situaci a v případě potřeby zasahovat,“ řekl šéf znojemských strážníků Ivan Budín.

Policisté vyjíždí kvůli prostitutkám denně

Mluvčí znojemských policistů Lenka Drahokoupilová tvrdí, že kvůli prostitutkám vyjíždějí hlídky do Chvalovic denně. „On-line kamerový přenos můžeme využít k monitorování aktuální situace a dokumentování protiprávního jednání. Všechna podezřelá jednání oznamujeme příslušnému správnímu orgánu, který také rozhoduje o sankcích,“ naznačila Drahokoupilová.

Problému prostituce se na Znojemsku dříve věnovali pracovníci znojemské charity v projektu Magdala. „Ten skončil loni v lednu. Prostitutek je ulicích výrazně méně, než dříve. Stáhly se do privátů a na internet,“ naznačil ředitel Charity Znojmo Evžen Adámek.

Magdala vznikla v roce 2010 jako reakce na aktuální společenské problémy té doby. „Tedy zneužívání osob, převážně žen k prostituci a nedostatek organizací, které by jim pomáhaly a reflektovaly jejich potřeby. Postupem let služba adekvátně ke společenské poptávce rozšířila svoji pomoc na osoby v krizi, osoby žijící v sociálně vyloučených komunitách a osoby, které vedou rizikový způsob života nebo jsou tímto způsobem života ohroženi,“ informovali před časem pracovníci charity na svém webu.

Vloni vydalo Znojmo vyhlášku, která provozování prostituce výslovně zakazuje na území města.

Vyhláška pomůže strážníkům

„K vydání této vyhlášky jsme přistoupili na základě podnětů občanů, neboť se hlavně na výpadovce na Vídeň, na ulici Evropská, prostitutky pravidelně objevovaly. Díky nové vyhlášce už budou moci strážnici městské policii možnost prostituci řešit,“ uvedl již dříve starosta Znojma Jan Grois.

Ženy, které se živí prostitucí, nyní řeší republikoví i městští policisté. „Pokud přistihneme takovou ženu při přestupku proti vyhlášce města Znojma, hrozí jí pokuta do pěti tisíc korun nebo oznámení správnímu orgánu,“ přiblížil Budín. Strážníci pokutovali prostitutky již dříve, jen v méně definovaném prostoru podle katastru Znojma.

Že se podaří prostitutky vyhnat z ulic a od silnice na Hatě, tedy od hlavní silnice ze Znojma na Vídeň, nevěří řada lidí. „Pokud bude poptávka, a vídám tam většinou auta s rakouskou značkou, bude i nabídka,“ konstatoval například David Holeček. Jak dodal, je pro ženy, které se věnují nejstaršímu řemeslu na světě lepší, když budou ve veřejných domech a privátech. „Venku na silnici jim podle mne hrozí větší nebezpečí,“ myslí si muž.

Ženy, které se nabízejí těsně u frekventované státní silnice společně se zastavujícími řidiči ohrožují bezpečnost silničního provozu. Nezřídka se stává, že u prostitutky zastaví auto, které zasahuje do jízdního pruhu a další auta ho musí objíždět.