Pokud snad někdo doufal, že parná letní sobota v den Vinařské padesátky vyžene lidi buď na plovárnu nebo za sportem, pak se alespoň v Chvalovicích mýlil. Místní referendum o projektu větrné elektrárny za vsí je platné.

Lidí přišlo hlasovat dost a jejich zvučné "NE" je pro zastupitelstvo závazné. Volební účast dosáhla pětačtyřiceti procent, což je o deset procent víc, než požaduje zákon pro platnost hlasování. Sto sedm se sto sedmdesáti platných hlasů bylo proti stavbě, což bylo o devět víc, než zákonem stanovené minimum pro závaznost výsledku pro obecní zastupitelstvo.

„Lidé svou účasti dali najevo a potvrdili, že tak důležité otázky je nutné projednávat nejen na úrovni zastupitelstva, ale své slovo mají dostat i všichni lidé v obci. Výsledek je závazný proto očekávám, že zastupitelstvo se na své nejbližší schůzi k celé věci postaví čelem, vezme výsledky na vědomí a pověření starostu, aby vypověděl smlouvy s firmou, která chtěla elektrárny stavět," řekl po ohlášení výsledků Jiří Veverka, předseda Sdružení za čistý rozvoj Chvalovic, které si svou úspěšnou peticí referendum vymohlo.

Čtěte více v pondělním vydání Znojemského deníku Rovnost