Ke komerčnímu využití objektu se kloní zastupitel Karel Kovalski. „Domnívám se, že by bylo vhodné zachovat restauraci a ubytování. Je to rozsáhlý historický objekt, který si vyžádá komplexní rekonstrukci. Ostatní části, vyjma hotelu, nabízí nespočet variant pro využití, ale stěžejní bude vyjádření památkářů," poznamenal Kovalski.

Obec odkoupila hotel za částku převyšující sedm milionů korun a přilehlé budovy za dva nebo tři miliony. Nyní jedná také s majitelem sousedního non-stopu. „Obdrželi jsme nedávno návrh majitele non-stopu na prodej. Obec se tak stane vlastníkem skutečně rozsáhlého komplexu budov," dodal Kovalski.

Počátkem února měli lidé možnost prohlédnout si detailně interiéry hotelu. Den otevřených dveří uspořádala obec společně se Sdružením za čistý rozvoj Chvalovic. „Zájem byl velký, odhaduji, že na prohlídku hotelu přišlo asi sto lidí. Kromě místních přijeli zájemci i z nedalekých Dyjákoviček. Řada z nich si vzpomínala na minulost budovy. Bývaly zde kdysi kanceláře nebo dílny zemědělského družstva," popsal Jiří Veverka, který Sdružení vede.

Chvalovičtí dostali také do svých schránek anketní lístky. „Rozhodovali se mezi vývařovnou pro seniory, pronájmem hotelu zájemci, který by zde provozoval restauraci nebo chráněnými byty pro důchodce. Mohli také sami navrhnout, co by si v historické budově představovali," dodal Veverka.

Stejně jako Kovalski, přiklání se i šéf Sdružení Veverka k tomu, aby v hotelu zůstala restaurace, která ve vsi chybí. Využívat by ji mohli i důchodci coby vývařovnu. „Obavy mám z výstavby chráněných bytů. Jedná se totiž o historickou, památkově chráněnou budovu. Předpokládám, že byty by se měly vejít do prostoru nad konírnou, která si zachovala barokní styl. Vše samozřejmě záleží na architektovi, projektantovi a výsledném stanovisku památkářů. Domnívám se, že by dům s pečovatelskou službou mohl stát v úplně jiné lokalitě. Bylo by to určitě schůdnější řešení," řekl Veverka.

Celý areál by mohl sloužit jako společenské a kulturní centrum. „V Chvalovicích působí šest zájmových sdružení. Bylo by příjemné mít prostor pro společné setkávání. Jsem ale přesvědčený o tom, že o využití hotelu by měla vzniknout transparentní veřejná diskuse," uvažoval Veverka.

Diskusi však patrně brání čas jednání obecního zastupitelstva. „Dříve jsem chodíval na zastupitelstvo společně s členy našeho sdružení. Poslední dobou však starosta plánuje zasedání na časné odpolední hodiny, kdy se tam z pracovních důvodů jednoduše nedostaneme," litoval Veverka.

O osudech hotelu rozhodnou zastupitelé zřejmě na jednom z nejbližších zasedání. Anketní lístky lidé odevzdávali do poloviny února. „Na posledním zastupitelstvu se o výsledcích ankety nejednalo. Sám bych tam rád viděl sociální byty, bydlení pro mladé či důchodce," poznamenal opoziční zastupitel František Hruška.

Barokní budovu hotelu z druhé poloviny devatenáctého století koupila obec od bývalého majitele Zdeňka Kopra proto, že se obávala, aby se něj nestal další z vykřičených podniků. Kopr před časem potvrdil, že obec považuje za solidního partnera. „Sám jsem nabídl Alt hotel obci jako první, protože ji považuji za dobrého partnera," poznamenal bývalý hoteliér.