Nad budoucím využitím areálu bývalého pivovaru Hostan se i po dvou letech, co je již v majetku města, stále vznášejí otazníky. Studie, kterou zpracoval architekt Jaroslav Poláček, uvažuje o částečném využití areálu pro výstavní prostory. Své místo by tam měly mít i prostory pro zábavu a odpočinek. Město ale stále hledá investora. Opravy budov pivovaru včetně přístupové cesty a Hradní ulice by měly přijít přibližně na pět set třicet milionů korun.

„V současné době provádíme právní analýzu různých možných variant spolupráce, které by přicházely v úvahu v případě, že bychom nalezli investora. Realizace budoucího využití znamená velkou finanční investici, na kterou město nemá v současné době dostatek finančních prostředků," řekla mluvčí radnice Zuzana Pastrňáková.

V příštích týdnech zajistí Soukromá vysoká škola ekonomická ve Znojmě průzkum veřejného mínění, který má za cíl zjistit přání a představy obyvatel Znojma. „Měl by odpovědět na otázky, jakým způsobem pivovar opravit a využívat. Areál pivovaru by se v ideálním případě mohl stát novým kulturně-společenským centrem. Odpovídá tomu jak jeho lokalita, tak jeho historická hodnota," doplnila mluvčí.

K návrhu o budoucím využití opuštěného areálu se dlouhodobě vyjadřují i členové Okrašlovacího spolku. „Z našeho pohledu by bylo ideální ponechat stavby, které jsou památkově chráněné. Prostoru v blízkosti rotundy by lépe slušel volný prostor. Kloníme se také k názoru, že by mohla vzniknout společnost a vlastníci by měli na starosti jednotlivé objekty. Nyní je ale nutné vyřešit v první řadě průchozí cesty, plyn a vodu," nastínil místopředseda Okrašlovacího spolku Karel Fiala.

Muzeum i byty

O tom, že rozhodnutí o budoucnosti pivovaru a jeho využití by mělo být prioritou radnice, je přesvědčený opoziční zastupitel a historik Jiří Kacetl. „Najít pro bývalý pivovar správné využití není snadný úkol, který rozhodně není možné nechat na okraji zájmu. Pokud vím, zástupci města uvažují o projektu, kdy by spolupracovali se soukromým subjektem. Důležité je vymezit zájmy města a zbytek by bylo možné ponechat soukromníkovi. Architekt Poláček dopracoval studii, kterou zadalo ještě minulé vedení radnice. Je to výborně zpracovaný základ, na kterém je možné stavět," podotkl historik Kacetl.

Stejně jako členové Okrašlovacího spolku je i Kacetl přesvědčen o určitém architektonickém „provětrání" prostoru. „Pro návštěvníky by bylo příjemné, pokud by se jim otevřel volný pohled přes rotundu do Gránického údolí. sokážu si představit využití malé části pivovaru pro ubytování návštěvníků hradu jako doplněk pivovarské restaurace. Dobré by bylo navázat na pivovarskou tradici a využít část také pro výstavní prostory muzea, které jich má zoufalý nedostatek. Naprosto souhlasím s návrhem Okrašlovacího spolku, který se týká parkování v podzemí. Centrum města v blízkosti takových historických skvostů by nemělo být zahlceno moderní architekturou parkovacího domu," doplnil Kacetl.