K otevření dveří i následnému zaplacení využijí kombinaci platební karty, bankovní identity a speciální aplikace v mobilním telefonu. „Koncept takového provozu může být řešením pro celou řadu druhů prodejen. Máme zkušenosti s jeho úspěchy na vesnicích, ale i ve středních či malých městech,“ sdělil Lukáš Němčík, ředitel rozvoje a marketingu sítě COOP.

Jak doplnil, pro zákazníky nonstop provoz znamená, že si nakoupí jednoduše a kdykoliv. „Nově tedy nebude problém pro obyvatele Pavlic si třeba v neděli večer zaběhnout pro zapomenutou věc nebo si koupit čerstvé potraviny, když se vrátí později z práci,“ poukázal Němčík.

Prodejnu v Pavlicích provozuje družstvo COOP Jednota Moravský Krumlov. Vesnice leží na hlavním tahu ze Znojma směrem na Moravské Budějovice. Pavlice mají necelých pět set obyvatel. Prodejnu s automatickým režimem zde slavnostně otevřeli v pátek 10. května.

Podle provozovatelů není vůbec jednoduché udržet prodejnu v takto malé obci vzhledem k vysokým nákladům. „Automatizace a provoz v režimu čtyřiadvacet hodin sedm dní v týdnu je cesta, jak zachovat malé prodejny. Zákazníkům zajistíme vysoký komfort a zároveň nemusíme navyšovat mzdové náklady. Ty jsou u malých prodejen zásadní položkou. Mnohé obchody v menších obcích jsou bohužel v současnosti ztrátové,“ vysvětlil František Šlapanský, který je předsedou krumlovské Jednoty.

close Obchod v Pavlicích najdou lidé otevřený čtyřiadvacet hodin sedm dní v týdnu. info Zdroj: se souhlasem Ivo Čižmára zoom_in Obchod v Pavlicích najdou lidé otevřený čtyřiadvacet hodin sedm dní v týdnu.

Stávající zákazníci se podle provozovatelů nemusí obávat toho, že bezobslužný režim nezvládnou, protože nemají chytrý telefon nebo bankovní identitu. „Kdo bude chtít, může nakupovat tak, jako doposud, tedy v pondělí a pátek od půl šesté ráno do půl čtvrté odpoledne, v úterý, středu a čtvrtek od půl šesté do půl dvanácté a v sobotu od půl sedmé do půl jedenácté,“ píše se v oznámení na webu obec.

Vesnických obchodů má Jednota v regionu několik desítek. Pokud se v Pavlicích zadaří, promění postupně se i další obchody.

Jak se lidé dostanou do prodejny?

  • Potřebují mít zřízenou bankovní identitu. Má ji každý, kdo využívá internetové bankovnictví
  • Musí mít staženou speciální aplikaci ČSOB s názvem DoKapsy. Aplikaci mohou využívat i ti, kdo nejsou klienty banky ČSOB.
  • Nákup je pak možný jen díky platební kartě a standardní samoobslužné pokladně, s kterou se zákazníci mohli potkat například ve Znojmě ve velkých supermarketech.

Bezpečnost a další plány

Do prodejny by tak díky identitě měli vstoupit pouze lidé starší osmnácti let. „Díky využití bankovní identity na jednu stranu řešíme problém s bezpečností a bráníme se případným zlodějům a na stranu druhou zajišťujeme, že do prodejny vstupují pouze lidé starší osmnácti let a můžeme tedy v automatizovaném režimu prodávat třeba alkohol,“ vysvětluje Lukáš Němčík.

Celkem jde už pětatřicátou automatizovanou prodejnu COOP v České republice a v plánu je jich do konce roku otevřít dalších zhruba osmdesát. Na jihu Moravy už podobně lidé nakupují třeba v Lednici na Břeclavsku nebo Vískách na Blanensku. Deník o tom informoval ZDE.

Obchod bez prodavaček. Ve Vískách se lidé v prodejně obslouží sami | Video: Deník/Jan Charvát

Zkušenosti z jiných prodejen

Podle dosavadních zkušeností automatizovaný provoz zajišťuje až patnáct procent obratu prodejen, v obchodech s omezenou standardní otevírací dobou je tento poměr ještě vyšší.

Zákazníci si podle provozovatelů na užívání nového systému zvykli velmi rychle. „Nenaplnily se také částečné obavy z vyššího množství krádeží nebo případů vandalismu. Použitá technologie totiž zákazníky spolehlivě identifikuje a na rozdíl od běžného provozu je případný nepoctivý zákazník velmi jednoduše dohledatelný. Automatizované prodejny jsou navíc napojené na pulty centrální ochrany,“ sdělil Ivo Čižmár, který zajišťuje projektu propagaci.

Automatizovaný provoz už podle Lukáše Němčíka není marketingový či technologický experiment.