Hradebního ochozu, dělostřelecké bašty, informační tabule či rozšíření prohlídkové trasy o podzemní prostory se dočká nejrozsáhlejší a nejmalebnější zřícenina na Znojemsku, hrad Cornštejn. Na opravy získalo Jihomoravské muzeum, které zříceninu spravuje, čtyři miliony korun.

„Zrušena bude stávající provizorní mobilní pokladna a v prostoru za druhou bránou vybudujeme novou místnost pro návštěvníky s pokladnou, čekárnou a bufetem. Využijeme historické základové zdivo, na kterém chceme postavit stabilní zastřešený dřevěný přístřešek. Vše bude tvořit jeden objekt,“ řekl Jiří Kacetl, historik znojemského Jihomoravského muzea.

Nově by se výletníci mohli projít i po hradebním ochozu na předsunutém opevnění Cornštejna. „Z ochozu se lidem naskytne pohled do dvou bítovských zátok. Tam se ukáží zatím zakryté výhledy i na Bítov a na most,“ dodal Kacetl.

Na další novinky se ale návštěvníci mohou těšit i za pokladnou.

„Zpřístupnit chceme oválnou dělostřeleckou baštu, která je dutá a vypíná se nad blízkou silnicí. V její koruně by se instalovala vyhlídková plošina, která by byla zpřístupněna mostkem od paty mostu vedoucího přes hradní příkop. Z vyhlídkové plošiny se návštěvníkům naskytnou nové pohledy na vranovskou přehradu a okolí zříceniny,“ popsal Kacetl.

Lidé by se mohli podívat i do podzemních vchodů. „V projektu je i zřízení nových stabilních schodišť do obou hradních sklepení. Nebyly dosud zpřístupněné kvůli nevyhovujícím normám. Prohlídkový okruh bude tedy zahrnovat i návštěvu sklepů,“ potvrdil historik muzea.

Další novinkou bude nový informační systém. „Na hradě umístíme šipky a dva velké informační panely. Na nich se návštěvníci mohou dočíst o historii hradu a na dalším budou barevné kresebné rekonstrukce podoby hradu v jednotlivých stavebních fázích a mapy hradu,“ popsal Kacetl. Dodal, že se přes zimu uskutečnilo odlesnění části svahů pod hradbami Cornštejna směrem k bítovskému kempu.

Čtyřmilionovou dotaci získalo znojemské muzeum z evropských fondů. „Plánujeme se stavebními pracemi začít ještě letos v červnu. Záleží ovšem na tom, jak rychle se dotaci podaří vyřídit,“ řekla ředitelka Jihomoravského muzea ve Znojmě Vladimíra Durajková.

Podle ní by se dělníci měli letos zaměřit na vybudování vyhlídkových tras, kiosku na občerstvení a strážnice pro průvodce. „Vše by mělo být hotovo do konce tohoto roku. Informační systém přijde na řadu příští rok,“ dodala Durajková.

Po dlouhé době se podařilo dokončit část oprav zříceniny v Novém Hrádku. „Jsme bohužel v době, kdy se stát chová úsporně, tak nejsou na všechny opravy peníze. Jsme rádi, že se nám konečně podařilo přestřešit západní křídlo zříceniny v Novém Hrádku,“ vypočetl kastelán Vranova nad Dyjí Karel Janíček.

Romantickou zříceninu Frejštejn, která se nachází na vysokém kopci v Podhradí nad Dyjí, si oblíbili svatebčané i turisté. Další využití ji ale v blízké době nečeká. Obec, která o převod hradu žádala už před třemi lety a získala jej v loňském roce, se zavázala Frejštejn postupně rekonstruovat a zachovat volný přístup veřejnosti.

„Pro letošek zde kvůli penězům neplánujeme nic. Hrad se dočká jen běžné údržby, umístíme tam i informační tabuli o historii hradu. Do budoucna chceme Frejštejn využít k pořádání třeba divadelních představení, abychom měli co nabídnout návštěvníkům během letní turistické sezony,“ popsal starosta Podhradí nad Dyjí Petr Čálek.