„Realizací projektu jsme rozšířili a zatraktivnili prohlídkové trasy, zvýšili komfort a bezpečnost pro návštěvníky i zaměstnance,“ řekla Vladimíra Durajková, ředitelka znojemského Jihomoravského muzea, pod jehož správu Cornštejn spadá.

Turisté tak mohou nově vystoupit na oválnou dělostřeleckou baštu s vyhlídkovou plošinou a prozkoumat hradební sklepení. Kolem korun hradebních zdí a bašt předsunuté pevnůstky dělníci vybudovali dřevěné ochozy, ze kterých je krásný výhled do údolí řeky Dyje, k Bítovu a na Chmelnici. Památkou navíc návštěvníky provede informační systém s odpočívadly.

„Klid a odpočinek je možné si dopřát v zastřešené čekárně. Vstupenku či občerstvení si návštěvník bude moci zakoupit v nově vybudovaných stálých objektech. V létě se na hradě konají představení s ukázkami soubojů s historickými zbraněmi. Komentované prohlídky hradu mohou lidé navštívit od prvního června do konce září denně od devíti do pěti hodin. Návštěvnická sezóna se rozšíří o dva měsíce, takže romantickou zříceninu budou moci v červnu a v září navštívit i školní výlety,“ dodala Durajková.

Muzeum na opravy Cornštejna získalo evropskou dotaci. „Regionální operační program podpořil tento projekt dotací tři miliony korun,“ potvrdila vedoucí oddělení publicity Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Jihovýchod Kateřina Kurková.

Hrad Cornštejn (Zornstein - z německého Zorn – hněv a Stein – kámen, skála) stojí v strategické poloze při staré cestě spojující hrady Bítov a Vranov nad Dyjí. Vznikl na původně zeměpanském území, jež náleželo k hradu Bítovu a které přešlo na začátku 14. století jako trvalá zástava do rukou Bítovských z Lichtenburka. Poprvé je v písemných pramenech připomínán v roce 1343.

„V letech 1464-1465 odolával po necelý rok obléhání moravského stavovského vojska, neboť Janův syn Hynek jako katolík vystoupil do otevřené vzpoury vůči kališnickému králi Jiřímu z Poděbrad. Hrad byl vyhladověn, zkonfiskován a předán do vlastnictví Krajířům z Krajku. Ti Cornštejn opravili a dále rozšířili. Kolem roku 1530 se však hrad vrátil Bítovským z Lichtenburka a po jejich vymření (1571) postupně zchátral,“ popsal část historie hradu historik Jihomoravského muzea Jiří Kacetl .

Bítovskou část vranovské přehrady teď vyhledává poněkud více turistů, než v jiné roky. „Oprava průtahu Vranovem a dlouhá objízdná trasa jsou znát na zvýšené návštěvnosti Bítovska. Více lidí už zaznamenal hrad Bítov i místní restaurace,“ doplnil starosta Bítova René Jelínek.