Letošní novinkou je zavedení on-line rezervačního systému na prohlídky zříceniny hradu s výkladem průvodce. „Vstupenky si mohou návštěvníci rezervovat z pohodlí domova, a to na konkrétní den i čas. Rezervační systém bude umístěn na webových stránkách muzea www.muzeumznojmo.cz,“ upozornila mluvčí muzea Renata Hurníková.

Zvídavější badatelé se mohou těšit také na nově vystavěný model hradu. Ten bude pravděpodobně od dalšího svátečního víkendu vystaven v novém paláci. „Návštěvníkům přiblíží, jak vypadal hrad a jeho okolí na přelomu 15. a 16. století,“ navnadila k dalším návštěvám Hurníková.

Archeologický výzkum kaple hradu Cornštejn u Bítova na Znojemsku v těchto dnech prozatím skončil.
Hrad Cornštejn u Bítova vydal nové poklady z historie. Ukrývaly se metr pod zemí

Zimní klid mimo turistickou sezónu využili k bádání archeologové i řemeslníci. „Na podzim byl v prostoru hradní kaple zahájen záchranný archeologický výzkum. Při něm se podařilo archeologům muzea odkrýt mimo jiné starší maltovou podlahu s relikty dřevěné trámové konstrukce,“ poodkryla novinku Hurníková.

Během prací řemeslníci snížili také pochozí úrovně terénu a provedli terénní úpravy schodišťového přístavku nového paláce. „Další archeologický výzkum probíhá během stavebních prací souvisejících s dozdívkou jihozápadní hradební zdi, původně obepínající nádvoří. Z tohoto důvodu dojde k omezení části prohlídky na horním nádvoří, za což se návštěvníkům omlouváme,“ poukázal archeolog muzea David Rožnovský.

Archeologické objevy i nová vyhlídka. Cornštejn otevírá návštěvníkům.
Schody, na něž staletí noha nestoupla i nová vyhlídka. Cornštejn ukáže tajemství

Po dokončení prací se ale podle něj mohou návštěvníci těšit na nové výhledy a na obnovenou původní hradební zeď. „Pokud pomineme vlastní těleso hradby a pravděpodobné základy sedmé hradní brány, jsou nejzajímavějším objevem zbytky chaty z mladší doby kamenné objevené pod nejvíce poškozenou částí hradebního zdiva v příkrém svahu nad řekou Dyjí. Podrobněji se s novými poznatky budou moci zájemci seznámit také v nové publikaci o Cornštejně, která vyjde v závěru letošního roku,“ přiblížil Rožnovský.

Výhledy do okolí díky loňské novince připomněla ředitelka muzea Vladimíra Durajková.

„O vyhlídkovou plošinu pro návštěvníky zbudovanou na zastřešení nového paláce na nádvoří byl obrovský zájem. Z vyhlídky můžeme vidět širší okolí zříceniny zase z jiného úhlu,“ lákala k výhledům Durajková.

Barevnou procházku údolím Dyje nad Vranovem nad Dyjí, z dob před dostavěním přehrady, nabízí historické kolorované fotky ze sbírky Lubora Durdy.
Než přišla přehrada. Podívejte se na historické fotografie Vranova a údolí Dyje

V létě se mohou zájemci těšit na tradiční Léto na Cornštejně. V červenci a srpnu se na zřícenině hradu vystřídá několik skupin historického šermu s divadelními a šermířskými vystoupeními. „V sobotu 22. července uspořádáme celodenní jarmark s ukázkami řemesel, návštěvníci ochutnají středověké placky a kaše, domácí zavařeniny i sirupy a nakoupí například přírodní kosmetiku, sýry, sušené dobroty nebo domácí chléb. Pro děti bude připraven bohatý program,“ pozvala Hurníková.

Na začátku září se pak po deseti letech na Cornštejn vrátí Mezinárodní noc netopýrů, pořádaná ve spolupráci se Správou NP Podyjí a Českou společností pro ochranu netopýrů.

Kromě posledního dubnového víkendu bude hrad Cornštejn otevřen každý víkend i ve státní svátky v květnu. Od 29. května až do října pak denně od devíti ráno do pěti hodin odpoledne. Prohlédnout si památku mohou lidé s průvodcem i bez něj.