Centrum totiž oslabil COVID-19, který se rychle rozšířil mezi zaměstnanci. Podle ředitelky se situace změnila náhle, téměř z hodiny na hodinu. „Vzhledem k velikosti organizace a množství služeb potřebujeme lidi se zkušenostmi, ochotné pečovat o seniory. V této chvíli hlavně v Pečovatelské službě a v Domově pro seniory. Situace se mění každým dnem,“ vyzvala Sovjáková.

Do nedělního odpoledne už díky výzvě přijala na patnáct nabídek dobrovolníků, ochotných pomoci. „Nabízí pomoc v různých oborech, hlásí se nám třeba i řidič. Zájemce budeme kontaktovat během pondělí, protože do úterý máme už rozepsané služby mezi kmenové pracovníky. Nabídek si velmi vážíme a prosíme o strpení. Musíme rychle vyhodnotit, jak jejich pomoc uplatníme,“ upřesnila ředitelka.

Podle jejích informací postrádalo centrum v neděli večer zhruba dvacet kmenových zaměstnanců, především pečovatelek. „Situace se mění z hodiny na hodinu. „Potvrzený covid má asi dvacet zaměstnanců, další vykazují příznaky a čekáme na výsledky testů,“ shrnula ředitelka.

Ilustrační foto
Lidé chtějí přírodu a kupují chaty. Nejvíc lákají ty na Vranově

Vzhledem k nepříznivému vývoji má obavy, že mohou onemocnět další pracovníci. Výzva proto nadále trvá. „Potřebujeme především lidi na přímou péči o seniory, někoho, kdo má alespoň nějaké zkušenosti s péčí o ně. Aby přišel na oddělení a dokázal téměř hned efektivně pracovat,“ vysvětlila Sovjáková.

Mezi prvními reagovala na výzvu například Radka Zikova. „Během odpoledne se vám ozvu,“ reagovala téměř okamžitě na sociální síti facebook.

Do pomoci se zapojilo i město a starosta Jan Grois. „Všechny náklady samozřejmě uhradíme. Jsme vděčni za každého, kdo se přihlásí a chci poděkovat všem, co se již přihlásili,“ ocenil.

O pomoc požádal i Masarykovu univerzitu. „Poprosili jsme o kontakty na dobrovolníky z řad vysokoškolských studentů. Jsme v kontaktu i se studenty, co pomáhali v první vlně. Také systém efektivnějšího testování pro Centrum sociálních služeb by se měl spustit ve středu,“ informoval na své stránce Grois.

Podle něj je ředitelka centra také v kontaktu se složkami Integrovaného záchranného systému kraje a pracuje na vytvoření záložních kapacit.

Chod Centra sociálních služeb Znojmo zajišťuje běžně na dvě stě čtyřicet kmenových zaměstnanců v celkem osmi sociálních službách. „Ještě v pátek odpoledne jsme si mysleli, že situaci zvládneme vlastními silami, to se ale velmi rychle změnilo,“ apeluje dál na dobrovolníky ředitelka Radka Sovjáková.

Zájemci, kteří by dočasně nahradili nemocné pečovatelky a další zaměstnance mohou volat přímo jí na telefon 739 389 024 nebo poslat e-mail na reditelka@cssznojmo.cz.