K omezení návštěv se zatím uchýlila hodonínská nemocnice. Důvodem je právě nepříznivý vývoj epidemiologické situace. Za pacienty se tak rodiny nově podívají pouze ve středu a v neděli od půl třetí do pěti hodin odpoledne. „Omezení se netýká návštěv pacientů v terminálním stadiu nevyléčitelného onemocnění a dětí. Návštěvníci mají povinnost používat respirátor a důkladně si vydezinfikovat ruce, zároveň doporučujeme zvážit, zda brát na návštěvu do nemocnice děti,“ upozornili představitelé Nemocnice Hodonín na svém webu.

V ostatních krajských nemocnicích zatím omezování návštěvní doby neplánují. Podle mluvčí brněnské Fakultní nemocnice Veroniky Plaché zatím návštěvní doba v tamním zařízení zůstává stejná, jako doposud. Ve svatoanenské nemocnici s rozhodnutím vyčkávají. „V pátek plánujeme zasedání epidemiologického štábu, po kterém se uvidí. Režim návštěv teď zůstává tak, jak funguje od začátku května,“ upřesnil mluvčí Fakultní nemocnice u svaté Anny Jiří Erlebach.

Lokalita u křížení Černovické ulice s řekou Svitavou v brněnském Komárově. Nově je v upraveném návrhu nového územního plánu města určená pro plánovanou městskou nemocnici.
Komplikace v projektu nové nemocnice v Brně: zastupitelé neschválili dotaci

Stejné návštěvní hodiny jako doposud zůstávají také ve zdravotnickém zařízení v Blansku. Návštěvy se tam za pacienty podívají ve středu a v neděli vždy od dvou do pěti hodin odpoledne. „U covid pozitivních pacientů budou návštěvy umožněny jen se souhlasem ošetřujícího lékaře, kdy platí regulace počtu osob, frekvence a trvání doby návštěvy, dále nutnost vybavení ochrannými pomůckami včetně ochrany dýchacích cest respirátorem,“ uvedli zástupci špitálu na webových stránkách.

Někteří odborníci se však obávají, že bude nárůst nových případů postupně pokračovat. „Stále platí, že očkování výrazně snižuje pravděpodobnost, že se nakažení dostanou s těžkým průběhem do nemocnice a na jednotky intenzivní péče. Už ve vlně, která byla vyvolaná mutací omikronu, bylo jasně vidět, že naprostá většina lidí, kteří k nám přichází, jsou lidé nedostatečně očkovaní, buď vůbec, nebo jen očkovaní dvěma dávkami,“ zmínil lékař Petr Husa.

Čtvrtou dávkou vakcíny se mohou zájemci očkovat od pondělka. Pro vakcínu si lidé zajdou do očkovacích center nebo ke svým praktickým lékařům, zatím bez registrace. Například v bohunické fakultní nemocnici naplnili zájemci o posilující dávku v pondělí vyhrazenou ambulanci, očkovat se tam nechalo sto dvacet osm lidí.