„Po vandalovi, který počmáral v pondělí večer Lidový dům, pátráme. Nastříkal zde různé nápisy přes sedmnáct metrů dlouhé a majiteli vznikla padesátitisícová škoda,“ uvedla policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová. V nastříkaných textech hanobí vandal kromě členky ČSSD Jany Valáškové a vyloučeného Mariana Keremidského i Oto Maška z KDU-ČSL.

Znojemská ČSSD je právě uprostřed vleklého sporu dvou frakcí. Jedna sdružená kolem místostarosty Keremidského nedávno založila vlastní platformu a požaduje rezignaci poslance a kandidáta na senátora Ladislava Skopala a okresního šéfa strany Zbyška Kaššaie. Ztrácí sice vliv ve své straně, ale udržuje si podíl na vedení města.

Druhá soustředěná kolem Skopala a Kaššaie zase vyzvala loni na podzim znojemské zastupitele a radní za ČSSD, aby odešli do opozice. Ze čtyř zastupitelů tuto výzvu uposlechl jen jeden radní, a to právě Kaššai. Místní organizace proto místostarostu a radního Keremidského vyloučila. Nyní se připravuje i vyloučení poslední radní ČSSD Valáškové.

Delegáti ze tří organizací strany ve městě o to požádali okresní výkonný výbor na pondělní městské konferenci. Valáškovou také vyzvali, aby složila funkci radní. Konference zopakovala dřívější stanoviska okresního výboru strany ve vnitrostranických sporech a v otázce prodeje městských bytů.

Členové současných znojemských organizací navrhli také místo stávajících tří založit jednu novou.