Figuranti ze střední zdravotnické školy se na parkovišti v sychravém podzimním ránu snaží navodit co možná nejreálnější atmosféru. Zatímco někteří jen bezvládně leží, jiní dezorientovaně pobíhají po místě neštěstí nebo hystericky křičí. Přivolaní záchranáři přijíždějí na místo zhruba do deseti minut po oznámení útoku. „V této fázi je nejdůležitější rychle roztřídit raněné. Rozdělit je na ty, kteří potřebují okamžité ošetření, rychlý převoz do nemocnice a ty, jejichž zranění okamžitou pomoc nepotřebuje,“ řekl vedoucí lékař znojemské záchranné služby Arnošt Růžička.

To, co ale lékaři potřebovali při cvičení opravdu vyzkoušet, je realizace takzvaného traumatologického plánu. Jde o schopnost reagovat na příliv většího množství kriticky zraněných. „První pacient se dostal na operační sál pět minut poté, co ho na centrálním příjmu vyložila sanitka. Na speciální brněnské pracoviště by se člověk s těžkým poraněným hlavy dostal za méně než dvě hodiny od neštěstí,“ řekl primář centrálního příjmu Zdeněk Monhart.

Na rychlý příjem pacientů se musí ale připravit celá nemocnice. „Musí být například odložené naplánované operace a rychle uvolněné operační sály. Při cvičení se nám podařilo zabezpečit čtyři sály ze šesti do dvaceti minut,“ řekl ředitel nemocnice Miroslav Kavka.

I když jsou lékaři s cvičením spokojeni, nalezli i problémy. „Nepodařilo se nám uzavřít běžný provoz na centrálním přijmu. Domyslet také musíme způsob, jakým co nejvíce uvolnit provoz na vrátnici,“ řekl Kavka.

Lékaři si dnes vyzkoušeli nejjednodušší variantu traumatologického plánu - neštěstí s malým počtem zraněných v pracovní den. Nejkritičtější by ale pro nemocnici bylo zvládnout velký počet zraněných mimo pracovní hodiny. „Prioritní ošetření by musel zvládnout personál přímo v nemocnici. Počítáme s tím, že by první posily začaly přicházet zhruba po patnácti minutách od chvíle, kdy se s nimi spojíme,“ přiblížil Monhart. Podle lékařů je pro nemocnici nejkritičtějším momentem pozdní páteční odpoledne. „Je to chvíle, kdy by byli lékaři těžko k zastižení a zároveň je největší provoz. K velkému neštěstí klidně může dojít,“ řekl primář ARO Jiří Lepš.

V praxi si znojemští lékaři vyzkoušeli fungování traumatologického plánu naposledy v létě před pěti lety. Tehdy havaroval na Dyjské křižovatce autobus plný cestujících. „Bylo to jen chvíli po mém nástupu do funkce ředitele. Přijímali jsme tehdy pět těžce zraněných pacientů. Jedna dívka nám umřela na operačním sále. Přes deset dalších lidí jsme hospitalizovali,“ uzavřel Kavka.