Od začátku prázdnin pracuje ve Znojmě jako informátor mobilního informačního centra. Novou službu nabízí letos Cyklo klub Kučera spolu s městem vůbec poprvé.

Téměř každý den ráno před devátou hodinou vyráží Řiháček od plovárny na elektrokole do města. „Mám naučenou trasu, podle které jezdím. Mým úkolem je informovat co nejvíce turistů, kteří zavítají do Znojma. Dá se říct, že je vyhledávám,“ říká student.

Nikdy nevynechá Horní a Masarykovo náměstí, prostor u pivovaru a Mikulášské náměstí. „Kdykoliv uvidím rodinu či turisty, kteří mají na krku fotoaparát, odhadnu, že jsou to návštěvníci města. Hned se jich zeptám, jestli nepotřebují poradit. Rád jim poskytnu všechny informace. Většinou chtějí doporučit místo, kam mohou zajít na rychlé a levné občerstvení,“ popisuje informátor.

Typická otázka směřuje i na popis trasy na plovárnu. „Návštěvníci chtějí doporučit dobrou vinárnu, nebo zjistit, jak se dostanou na Šobes. Hodně mě překvapilo, kolik do města zavítá cizinců. I těm se snažím nabídnout co nejvíce informací,“ tvrdí Řiháček.

Pokud lidé chtějí, poskytne jim kalendář akcí na letošní rok, cykloturistického průvodce, mapové podklady Znojma i mapu Národního parku Podyjí s vyznačenými cyklotrasami i celého regionu. Podává informace i materiál o tradičním Vinobraní, vinařství na Znojemsku, památkách, historii i aktivní dovolené.

„Když spatřím skupinku cyklistů na rušné ulici, snažím se vždy oslovit toho posledního. Zeptám se, jestli nechtějí poradit. Poprosím je, aby zastavili u krajnice a dám se s nimi do řeči,“ popisuje typickou situaci. Než začal provázet na elektrokol e, absolvoval dvoudenní kurz první pomoci. „Když někdo upadne a zraní se, dokážu ho ošetřit,“ říká.

Služba cykloprůvodce funguje v době letních prázdnin denně od devíti dopoledne až do šesté hodiny večer. „Myslím si, že jsme v republice jediné infocentrum tohoto druhu. Denně poskytnu informace až pětadvacetkrát a všichni naši službu hodnotí velmi dobře,“ dodává student.

Elektrokolo je majetkem města. Několik kusů podobných dopravních prostředků si zájemci mohou zapůjčit také před vchodem do Plovárny Louka. Myšlenka na cykloprůvodce vznikla v Cykloklubu Kučera. „Cíl služby je jednoduchý. Chceme usnadnit turistům, kteří přijedou do Znojma, lepší orientaci po městě zvláště v době, kdy je půlka města rozkopaná,“ popisuje službu organizátor služby Čestmír Vala.