Potkala jsem čtrnáct cyklistů. Devět lidí se po cyklostezkách procházelo.

V sedm startuji svého „oře“ v Příměticích. Nejbližší cyklostezka je až na Pražské. Na mostě k ulici Přímětická potkávám prvního cyklistu, který jede po chodníku.

Odbočuji na ulici Legionářská a řidička vyjíždějící z ulice Gagarinova mi nedá přednost. Přežila jsem. Už abych byla na cyklostezce, kde mi takové nebezpečí nehrozí. Najíždím na ni na ulici Pražská. Povrch je dlážděný, ne příliš rovný. Nájezdy jsou strmé. Zaplaťpánbůh, že jsem jen lehce posnídala

V jednom místě se do stezky zakusuje jakýsi kanál vysoký asi půl metru od země. Blíží se ke mně cyklista, oba se soustředíme a mineme se o milimetry. Dávám této cyklostezce přívlastek alibistická.

Zajímá mě stezka, která vede celým parkem. Do mého území se přimotají dva „pěšáci“. I oni přežili. V úplně spodní části parku se napojuji na kombinovanou stezku s chodci. S žádným chodcem se tam naštěstí nepotkám. Stezka je hodně úzká.

Před benzínkou Shell začíná další cyklostezka. Ujedu kousek a hned ji přeruší zastávka. Jen náhodou si všimnu u další benzínky, že je za stromem schovaná značka určující konec cyklostezky. Těším se na novou trasu vedoucí od Intersparu do Dobšic. Nezklamala mě. Škoda jen, že nevede už od sídliště na Holandské.

Na konec si nechávám cyklostezku u nádraží a na ulici 28. října. Čekám, že si smlsnu na mnoha přejezdech, které mě čekají. Žádný problém ale nenastal. Překvapena jsem naopak byla, když jsem na místě, kde mají jezdit jen kola, míjela pána o berlích a poté i ženu s francouzskými holemi. U autobazaru stály ve stezce dvě popelnice. Je devět hodin, končím, jedu do redakce a nemám vůbec problém s parkováním.

Ranní projížďka mi potvrdila, že cyklostezek je ve Znojmě žalostně málo. Jsou to jen jednotlivé úseky, celé město po nich neprojedete. A cyklisté i na nich musí být hodně obezřetní.

Stávající a plánované cyklostezky ve Znojmě a okolí.

Cyklostezky: začarovaný kruh

Znojemské cyklostezky dobře zná manažer Cyklo Klubu Kučera Znojmo Čestmír Vala. Myslí si, že to s nimi ve Znojmě je jako s začarovaným kruhem. „Cyklistů ve městě jezdí málo, protože pro ně není vybudovaná infrastruktura. Ta není, protože ve městě nejsou cyklisté. Nejezdí sem proto, že se necítí bezpečně,“ domnívá se Vala.

Cyklostezku na Pražské ani za stezku pro cyklisty nepovažuje. „Nesplňuje normy. Je to jen vyznačený prostor. Má špatný povrch, sjezdy mají špatný úhel. U přejezdů jsou vysoké obrubníky,“ říká.

Nelíbí se mu také řešení stezky v parku u Komenského náměstí. „Cyklista se tam ztrácí. Stezka není vyznačena. Nic neřeší, že tam dám značku ukončení cyklostezky. Je to alibismus, abych nemusel trasu vyznačovat. Dost dobře si nedokážu představit, že cyklista sleze u lékárny z kola, přejde a potom na kolo naskočí,“ uvedl. Není spokojený ani s řešením kombinované stezky na konci parku, která je úzká.

Problém ale naopak nevidí v četných přejezdech na stezce u nádraží. „Tyhle přejezdy nejsou myšleny tak, že by měl cyklista slézt z kola. Stezka musí vést po jedné straně. Není vhodné, aby cyklista přejížděl na křižovatce s ulicí 17. listopadu na druhou stranu. Proto je na ulici 28. října vedena stezka na straně u výjezdů z ulic. Kolem nádraží by totiž na druhé straně nešla udělat vůbec,“ vysvětluje.

Zlepšení nevidí. „Pokud někdo politicky nerozhodne, že cyklistika bude prioritou, tak se to řešit nebude,“ dodal. Jako příklad uvedl Prahu a Brno.

Koncept územního plánu počítá s novými cyklostezkami

Kdyby se podařilo vybudovat všechny cyklistické trasy, které jsou navrhovány v konceptu územního plánu města Znojma, mohli by cyklisté jásat. „Pro posílení rekreačního potenciálu území bude realizován cyklistický rekreační okruh v trase údolí Gránického potoka, údolí Dyje, údolí Lesky a oblast Cínové Hory,“ citovala z územního plánu mluvčí znojemského úřadu Renata Bártová.

Znamená to, že by se Znojmo dalo objet dokola po jedné souvislé trase. Plán je v tomto zaměřený spíše jen na rekreační jízdy.

Koncept chce dotáhnout do konce i stezky pro cyklisty přímo ve městě. Nově vybudovanými úseky by bylo možno projet na kole Znojmo křížem krážem. Při cestě z Pražské až na Vídeňskou by cyklisté nemuseli přejíždět do rušného silničního provozu, ale jeli by po svých cestách.

Stezky by se měli dočkal i lidé z Přímětic, kteří by se tak pohodlně dostali do středu města.