Hned dva fotografové ze Znojemska se umístili na předních místech nejprestižnější tuzemské novinářské fotografické soutěže Czech Press Photo 2008.
Jakub Skokan z Kuchařovic se stal vítězem kategorie Každodenní život. V sérii fotografií zachytil všední život handicapovaného chlapce.

Zdeněk Dvořák se ve stejné kategorii umístil na třetím místě. Oceněné práce budou vystaveny ve Staroměstské radnici v Praze. Expozice pak začne putovat po světě.

Jakub Skokan se fotografování věnuje pět let. Soubor soutěžních fotografií zachycuje jednoduchý příběh šestiletého handicapovaného Lukáše, který je veselý a má rád hudbu. „Hledal jsem kategorii, kam by se dal soubor zařadit. Kategorie Každodenní život se mi pro soubor Lukášových fotek zamlouvala nejvíce,“ popsal Skokan.

Fotografie dělal k bakalářské závěrečné práci. „Chtěl jsem si vyzkoušet, jestli v prestižní soutěži uspěji. Řekl jsem si, že by bylo zajímavé zachytit příběh, jak slepý vidí svět a jak svět vidí slepého,“ řekl student čtvrtého ročníku Ateliéru reklamní fotografie Fakulty multimediálních komunikací zlínské Univerzity Tomáše Bati.

Vítězství nečekal

První místo vůbec nečekal. „Bylo to pro mě velké překvapení. Zkusil jsem fotky poslat, a ono to vyšlo,“ uvedl Skokan.
Druhým oceněným je Zdeněk Dvořák, který se soutěže zúčastnil i vloni.

„To jsem poslal tři fotky, které se nedostaly ani do výběru na výstavu. Za úspěch bych považoval i jednu vystavenou fotku,“ řekl Dvořák.
Letos se mu to povedlo. „Výsledek mě moc potěšil,“ dodal.

Podle něj v soutěži uspějí nejvíce série fotografií, které na sebe dějově navazují. „Je to pro mě velká čest, že jsem se v tomhle ročníku dostal mezi elitu novinářské fotografie,“ uvedl Dvořák.

V soutěži se umístil soubor fotografií s názvem Náš Zetor. „Na snímcích je rodina mé ženy, kterou jednou týdně navštěvujeme. Do soutěže jsem poslal tři soubory fotografií. Ten, který uspěl, se točí kolem největší záliby pana Prčíka a jeho syna. A tím jsou jejich traktory,“ popsal Dvořák.
V civilním životě vychovatel mentálně postižených dětí, ve znojemské Speciální škole, připravuje výstavu, na které budou k vidění i fotografie ze soutěže.
„Tématem jsou lidé a jejich každodenní život,“ řekl Dvořák.

Za velký úspěch považuje umístění znojemských fotografů předseda znojemského fotoklubu Jiří Lepš. „Soutěž Czech Press Photo se stala za léta své existence jednou z nejprestižnějších soutěží. Původní myšlenka byla taková, aby tuzemští fotografové měli podobnou soutěž, jako je ta světová, tedy World Press Photo. A aby se tím posílila prestiž českých fotografů,“ vysvětlil Lepš.

Všichni vítězové jednotlivých kategorií získávají dvacet tisíc korun a diplom Zlaté oko. Za druhé místo je odměna deset tisíc, třetí místo je oceněné pětitisícovkou.

Tři tisíce snímků

Do prvního ročníku soutěže v roce 1995 se přihlásilo více než dvě stě autorů. Letos mezinárodní porota vybírala ze tří tisíc snímků.
„Myslím, že čeští fotografové jsou na velmi dobré úrovni. Ocenil jsem, že je zde zastoupeno více domácích témat, než zahraničních. To se mi líbí, protože je to Czech Press Photo s důrazem na slovu Czech. A proto by tu měla být v prvé řadě česká témata,“ řekl člen poroty a německý fotograf Hans Joachim Ellrbrock.