Získat výpis z katastru nemovitostí, obchodního nebo živnostenského rejstříku znamená pro lidí z Blížkovic, Jevišovic či Hrušovan až do konce prosince přinejmenším cestu do Znojma.

To se od Nového roku změní. Řada obcí a měst na Znojemsku se připojila k projektu Czech POINT. Ověřené dokumenty tak lidé získají přímo na místních úřadech.

„O projekt jsme projevili sami zájem. Z krajského úřadu jsme dostali padesátitisícovou dotaci. Poslali jsme dva naše zaměstnance na školení. Systém může začít fungovat od ledna,“ popsal cestu k novince, která by měla usnadnit komunikaci místních s úřady, starosta Jevišovic Oldřich Kukla.

Přímo na úřadech například v Blížkovicích a Jevišovicích si lidé za poplatek padesát korun za stranu budou moci nechat udělat ověřený výpis z katastru nemovitostí, obchodního a živnostenského rejstříku. V blízké budoucnosti ministerstvo vnitra plánuje umožnit obcím přístup i k výpisům z rejstříku trestů. Dokumenty dostanou zájemci na počkání.

Jak velký bude o službu zájem, starostové obcí zatím jen odhadují. „Pro nás to bude o trochu víc práce. Lidé se ale nejdřív budou muset tuto novinku naučit využívat,“ řekla starostka Blížkovic Šárka Ježková. Její úřad nabídne pravděpodobně od druhého lednového týdne tuto službu i okolním obcím Prokopovu, Hostimi nebo Ctidružicím.

Ulehčenou situaci budou mít od Nového roku i lidé přímo ve Znojmě. „Službu Czech POINT budou moci lidé využít hned na třech místech. V budovách městského úřadu na Obrokové ulici, náměstí Armády a také na Pražské ulici,“ řekla mluvčí města Denisa Šipošová.

Rychleji k důležitým dokumentům se dostanou i obyvatelé dalších měst na Znojemsku. Novinka bude od prvního ledna fungovat i v Moravském Krumlově a Miroslavi, od února pak v Hrušovanech nad Jevišovkou.

Do systému Czech POINT jsou v současné době zapojeny desítky míst po celé České republice a stále přibývají další. V roce 2008 vzniknou Czech POINTy na více než tisíci matričních úřadech, krajských úřadech a vybraných zastupitelských úřadech, ve stejném roce pak také na několika stovkách pracovišť České pošty a v kancelářích Hospodářské komory.

Kde naleznete Czech POINTy:

Běhařovice, Blížkovice, Božice, Hrušovany nad Jevišovkou, Jevišovice, Jiřice u Miroslavi, Křepice, Miroslav, Moravský Krumlov, Olbramovice, Plaveč, Vranov nad Dyjí, Znojmo

Zdroj: Ministerstvo vnitra, samosprávy obcí