„K vidění jsou zbraně z dob jeho počátků i ze socialismu, dále si lidé mohou prohlédnout dobové uniformy, v nichž sloužili naši otcové v československé lidové armádě," informoval Stanislav Salajka z klubu vojenské historie.

Jak doplnil, vstupné do chvalovického bunkru je dobrovolné.

Pevnost leží uprostřed cesty mezi Šatovem a Chvalovicemi a je jedním z osmi set bunkrů na jihu Moravy. Jen na Znojemsku jich je přitom přes čtyři sta a tři z nich jsou stále aktivní.

I pevnostní muzeum ve Vranově má otevřeno. A to kromě pondělků každý den od deseti do osmnácti hodin. K vidění jsou tam dva bunkry, jež se nacházejí dvě stě metrů od vranovského zámku.

„V prvním objektu se nachází vybavení z roku 1938, druhý obsahuje vojenskou techniku ze sedmdesátých let. V obou objektech jsou k vidění kulomety nebo osobní zbraně posádky," přiblížil za provozovatele bunkrů Martin Černý.

Od června je otevřen i pěchotní srub Zahrada v Šatově. Prohlídky se konají od devíti do pěti hodin odpoledne v každou celou hodinu. Ve srubu se nachází původní výbava z osmdesátých let. Největším lákadlem jsou dva mohutné pevnostní kanóny.

Vstup do objektů ve Vranově i Šatově je placený.

JIŘÍ MAREK