Jsou určené lidem s lehkým mentálním hendikepem, kteří se díky dlouholetému bydlení v chráněném bydlení již natolik osamostatnili, že běžné denní činnosti, jako péče o vlastní osobu, nakupování, vaření, či cestování zvládají bez pomoci. „V některých činnostech sice stále potřebují podporu či pomoc, které jim asistentky zajistí, avšak tato pomoc bude již v nižší intenzitě, než tomu bylo v prvních letech provozu chráněného bydlení. Díky přestěhování šesti klientů do nových bytů se uvolní místa ve stávajícím chráněném bydlení pro další klienty, kteří v současnosti bydlí v domově pro osoby se zdravotním postižením na zámku v Břežanech. Zde stále sdílí jeden pokoj čtyři i více klientů a v těchto podmínkách je problematické poskytovat péči a podporu individualizovanou formou,“ uvedl náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Marek Šlapal.

Hřiště nezpůsobilé ke hře. Ilustrační foto.
Déšť rušil zápasy. V Zastávce s hřištěm na skále jsou zvyklí, jinde rozhodl sudí

Zámek Břežany, příspěvková organizace v současnosti poskytuje jak pobytové služby ústavního charakteru, tak služby komunitní. Od roku 2010 provozuje chráněné bydlení pro jedenáct osob v Šanově ve dvou rodinných domcích. "Jelikož se klienti do této obce velice dobře začlenili, mají zde navázané přátelské i sousedské vztahy a obec je celkově k lidem s postižením přívětivá, Jihomoravský kraj v této lokalitě zakoupil tři nově vystavěné byty. Kupní cena za tři přízemní byty se zahrádkou (každý pro 2 klienty) činí 6,6 milionu korun," sdělil mluvčí kraje Jiří Klement.

Dále Jihomoravský kraj poskytl peníze na vnitřní vybavení bytů, tedy kuchyňské linky, nábytek, domácí spotřebiče, drobné zařizovací předměty jako je nádobí, lůžkoviny či elektroniku v celkové výši přibližně jeden milion korun.

Dalším krokem v transformačním úsilí Zámku Břežany je dokončení výstavby v Hrušovanech nad Jevišovkou a Hostěradicích, kam se začátkem roku 2020 z Břežan přestěhuje celkem čytřiadvacet klientů. Nové objekty budou mít charakter běžných rodinných domů kde bude péče poskytována 24 hodin denně v domácnostech po šesti osobách.