Osmadvacet firem se přihlásilo do výběrového řízení na výstavbu společné kanalizace v obcích Výrovice, Kyjovice, Tvořihráz a Žerotice za téměř sto čtyřicet milionů. Finální nabídku ale podá jen deset firem. Ty vybere v tuzemsku neblaze proslulý systém. Takzvaná losovačka.

Tu zprofanovali nejprve v Karlových Varech více než půlminutovým taháním jediného vítězného čísla z osudí. Nyní se nově objevily dohady i nad možnou manipulací se speciálním počítačovým programem. Kauzou se už v Praze zabývá protikorupční policie.

Zástupci vesnic ze Znojemska věří, že v jejich případě bude vše v pořádku. „Losování pro nás provádí subdodavatelsky firma, která má zákonná osvědčení pro tuto činnost. Losování probíhá tak, že si všichni zúčastnění mohou losovací zařízení vyzkoušet. Navíc čísla jsou uchazečům přiřazována až těsně před samotným losováním. Takže nikdo neví, jaké číslo mu náleží,“ přiblížil Jan Neuer z firmy AP Investing, která výběrové řízení pro čtyři obce zajišťuje. Jméno firmy, která pro ně losovačku provádí, ale prozradit odmítl.

Velký zájem

O stavbu kanalizace kolem řeky Jevišovky je velký zájem. Přihlásily se firmy z celé republiky i ze Slovenska. „Spoléhám na to, že konkurence zůstane vysoká i přes zúžení řízení. Většina výběrových řízení na kanalizaci probíhá tímto způsobem. O tom, že byl někde zmanipulovaný program na losování, nevím,“ uvedl starosta Žerotic a zároveň předseda svazku čtyř obcí Jindřich Nožka.

Velkým obhájcem zúženého výběrového řízení je výrovický starosta Pavel Vlček. „Dle zkušeností je to nejlepší forma výběru. Cenu sdělují firmy až po losování, a tak je daleko menší pravděpodobnost jejího podhodnocení. V případě otevřeného řízení můžou dát třeba tři firmy nízkou cenu. Těžko se jim to dokazuje. A potom si vyfakturují hodně vícenákladů, takže cena je nakonec vyšší než při otevřeném výběru. U vodovodů a kanalizací se těžko dokazuje, že to šlo vykopat či zasypat levněji,“ míní.

Jeden hlas proti

Ze svazku čtyř obcí byl proti losovačce jediný hlas. „Nesouhlasil jsem s tím. Navrhoval jsem otevřené řízení, ve kterém bychom posuzovali všechny nabídky. Nevím, z jakého důvodu ostatní tři zástupci dalších obcí trvali na zúžení,“ sdělil starosta Tvořihráze Josef Brouček.

Losovačka se měla konat i v tendru za půl miliardy na rekonstrukci úpravny vody ve Znojmě. Nakonec z ní ale asi sejde. „Předsednictvo souhlasilo s tím, abychom dostali cenovou nabídku od všech dvaadvaceti firem,“ informoval před měsícem tajemník svazku Vodovody a kanalizace Znojemsko Luděk Müller.

Policií nyní vyšetřovaná kauza, kdy pravděpodobně zmanipulovaný losovací program vybíral již předem určené firmy, se týká šestatřiceti případů. V nich šlo celkem o dvě miliardy korun. Podle televize Nova samotný los prováděla firma Kleris, v níž figuruje Roman Krist, jenž stál za dřívější podvodnou karlovarskou losovačkou.

Vypadá to ale, že losovačkám v Česku brzy odzvoní. Parlament v těchto dnech jedná o změně zákona.