„Krevní plazmu získáváme jako vedlejší produkt při zpracování odběru plné krve nebo při plazmaferéze, při které se dárci odebere pouze plazma a ostatní součástí krve se vrací zpátky do krevního oběhu spolu s fyziologickým roztokem, který doplní odebraný objem plazmy. Získaná plazma je dále využitá buď pro přímou transfúzi při léčbě nemocných pacientů, nebo se z ní vyrábí různé životně důležité léky,“ přiblížila Mária Kučerová, lékařka Hematologicko-transfuzního oddělení Nemocnice Znojmo.

Krevní plazma se podává pacientům s velkým krvácením například u velkých operací, krvácení po porodu, ale je nutná i pro některé pacienty v předoperační přípravě. Krevní deriváty – například imunoglobuliny, jsou aplikované pacientům s vrozenou čí získanou poruchou imunity a v důsledku toho trpící na opakované těžké infekce. Někteří pacienti potřebují podání pravidelně jednou měsíčně.

Další centrum pro biologickou léčbu zlepšuje zdravotní stav pacientů ve znojemské nemocnici.
Na střevní záněty nasazují ve Znojmě biologickou léčbu. Má nové centrum

Jsou i stavy, kdy musí být tyto léky podávané několik dní za sebou. Je to léčba finančně velice nákladná. „V současné době se objevuje více pacientů s krvácivými komplikacemi při léčbě protisrážlivými léky. Se stárnutím populace se objevují častěji poruchy srdeční akce či hluboké záněty žil, které vyžadují dlouhodobou až trvalou protisrážlivou léčbu. Tato pacienty chrání před mozkovými příhodami, ale pokud má pacient neodhalený žaludeční, či dvanácterníkový vřed, brániční kýlu, polypy v žaludku či ve střevech, či vážnější onemocnění jako jsou nádory. Krev z těchto lokalizací snáze krvácí a pacienti jsou časem chudokrevní,“ sdělil Jan Simonides, primář Hematologicko-transfuzního oddělení znojemské nemocnice. Jak upozornil, toto je často přímo ohrožuje na životě.

Krevní plazma a deriváty z ní se nedají uměle vyrobit, proto je nemocnice vděčná za každého dárce, ať již bezpříspěvkového či toho, který využije možnost získat v naší nemocnici příspěvek 850 korun za odběr. „Každý dárce nám pomáhá zajistit výrobu nenahraditelných léků nejen pro dospělé, ale také dětské pacienty a tím se s námi podílí na záchraně toho nejcennějšího – lidského života,“ uvedl Martin Pavlík, ředitel Nemocnice Znojmo. Rozdíly mezi darováním krevní plazmy a krve jsou především v množství, délce odběru, ale také četnosti, kdy mohou ženy a muži darovat. Nezanedbatelný je také rozdíl v trvanlivosti skladování, kdy u krve je to dvaačtyřicet dnů, kdežto u plazmy jsou to celé tři roky.

Areál vyškovské nemocnice.
Nemocnice na jihu Moravy lákají lékaře náborovým příspěvkem. Dají i stovky tisíc

Krevní plazma je tekutá složka krve, která tvoří její nejobjemnější část. U mužů tvoří 54 % a u žen 59 % objemu krve, zbývající část představují červené a bílé krvinky a krevní destičky. Má jantarově žlutou barvu, z 90 % je tvořená vodou, zbytek tvoří organické a anorganické látky. V lidském těle slouží pro přenos cukrů, tuků, hormonů, produktů metabolismu, látek podílejících se na udržení správné krevní srážlivosti, obranyschopnosti organizmu, udržení rovnováhy vnitřního prostředí a udržení krevního objemu. Projevy nerovnováhy ve složení krevní plazmy v důsledku různých nemocí se projeví otoky, krvácením, tvorbou sraženin, infekcemi. Jednou z léčebných metod představuje podávání látek, které pacientovi chybí. Pacient dostane transfuzi krevní plazmy získané od zdravého dárce nebo konkrétní krevní derivát (chybějící látku), vyrobený z plazmy zdravých dárců.