Zároveň mohli sledovat um různých řemeslníků jako třeba sklářů, šperkařky, řezbářky. Večer se pak v divadle konal benefiční koncert Vlasty Redla.

Největší zájem u lidí budila dovednost sklářů. Ti dorazili z Českých Budějovic s pojízdnou pecí a předváděli, jak se vyrábí foukané sklo. Sami návštěvníci si také mohli vyzkoušet udělat svoji baňku.

„Snažíme se představovat řemeslo sklářů, kterých je nyní už hodně málo. Učební obory zanikly, nemá to kdo dělat a převálcovala nás Čína. Nedá se tím uživit. Foukáme různé věci. V podstatě se dá udělat všechno, když má člověk trochu fantazii,“ přiblížil Václav Antoni, který má sklářské řemeslo už jen jako koníček.

Sklářskou profesi, která je ve Znojmě velmi neobvyklá, si mohly vyzkoušet i děti. Za pomoci skláře si totiž vyrobily skleněný korálek. „Výroba skleněných korálků začíná být populární. K jejich zhotovení potřebujete olověné sklo, kahan a mnoho trpělivosti. Nikdy nevytvořím stejný korálek. Nejsou třeba úplně kulaté a povedené, ale chci, aby byl každý jiný,“ řekl Jaroslav Effmert. Sám vlastní skelnou huť u Hluboké nad Vltavou. Zavítala k němu i Toulavá kamera České televize.

Lidé bedlivě sledovali, jak skláři tvoří svá díla. Antoni dokázal během chvíle vykouzlit skleněnou růži. S rybičkou si musel pohrát o něco déle.„Dívám se na ty skláře a nemohu od nich oči odtrhnout. Je to fascinující, jak si se sklem dokáží pohrát,“ nadšeně mluvila jedna z návštěvnic Alice Pokorná.

Kromě sklářského řemesla mohli návštěvníci zhlédnout techniku drátkování, výrobu ozdob z korálků nebo třeba řezbářskou práci. Lidé si mohli zakoupit různé ručně dělané výrobky, ať už to byly vánoční baňky, šperky nebo třeba práce členek patchworkového klubu.

Sobotní den pak vyvrcholil benefičním koncertem Vlasty Redla. Ten si připravil překvapení a ve znojemském divadle pokřtil své nové CD. Kmotrou se stala Iveta Hlobilová, která Dárkování pořádá a je spoluzakladatelkou nadačního fondu Šťastný úsměv. „Vůbec jsem to nečekala, že se něco takového chystá. Byla jsem z toho pořádně nervózní,“ uvedla Hlobilová.

V předvánočním čase se tak lidé mohli potěšit řemeslnou dovedností a písničkami Vlasty Redla. „Dívat se na krásnou ruční práci a pak si poslechnout příjemný hlas Vlasty Redla bylo teď před Vánoci moc příjemné. Člověk se na chvíli zastavil a nechal se pohladit na duši. A ještě mohl pomoct nemocným dětem,“ svěřila se Pokorná.

Dárkování byla charitativní akce, ze které šel výtěžek do nadačního fondu Šťastný úsměv, jenž pomáhá dětem s rozštěpem obličeje. „Chceme zavést tradici tak, aby se tato akce konala každý rok třetí adventní neděli. Už teď děláme plány na příští roky. Navíc se nám ozvali další lidé, kteří by chtěli ukázat své řemeslo. Zatím ještě nemám spočítané, kolik Dárkování celkem vydělalo,” doplnila Pokorná.

Peníze chtějí organizátoři věnovat nově vybudovanému oddělení dětské plastické chirurgie v brněnské dětské nemocnici.
„Jsem ráda, že lidé náš fond podpořili nejen zakoupením vstupenky na Redlův koncert, ale že přispěli také do kasiček, které jsme měli v ulici Zelenářská, kde byl jarmark, a v divadle,“ dodala Hlobilová.