Jejich rodinná firma, v níž se vyrábí papír způsobem jako před dvěma tisíci lety, slouží lidem už deset let. Na pohled spokojení manželé jsou na svoji práci právem hrdí. „Naše výrobky například použilo i ministerstvo zahraničí. Z papíru jsme dělali celou sadu dárků pro zahraniční diplomaty,“ říká Karel David.

K nápadu založit ruční papíru ho přivedla jeho žena Marcela. Už kdysi měla výrobu papíru jako koníček. Dokonce ho vytvářela doma v mixéru. „Do mixéru jsem natrhala kousky starého papíru, přidala jsem lepidlo, temperové barvy a uvařený škrob. Pak jsem směs vylila na starý koberec, dala na ni síťku proti hmyzu a místo lisu jsem papír udupala,“ vykládá s úsměvem Davidová.

Dnes už mají naštěstí manželé všechny potřebné stroje k výrobě papíru. „Nyní děláme papír například z pomleté kávy či jablek. Rarita je ale květinový papír, který oceňují i v zahraničí,“ dodává David.

Jeho práce je pro něj nejen živobytím, ale teď už i velkým koníčkem. „Když jsem před deseti lety poprvé vyrobil svůj první papír, byl to velmi silný a hezký pocit,“ popisuje David.