Zástupci obcí v dopise poukazují na loni deklarovanou podporu kraje slabším regionům, tedy i mikroregionu Vranovsko a ptají se, zda zrušení DDM Šumná je podle nichrom správným krokem.

„Rozhodnutí kraje o zrušení DDM Šumná nás překvapilo o to více, že místní obecní úřad kraj předem neinformoval. Nikdo nás nevyzval ke spolupráci a hledání způsobu, jak situaci kolem domu dětí řešit. Je možné, že bychom společně s dalšími obcemi mikroregionu Vranovsko, jehož území DDM Šumná svojí činností pokrýval, našli schůdnější řešení,“ uvedli v dopise jeho signatáři.

Za vesnice na Vranovsku dopis podepsal předseda svazku obcí Vranovska Lubomír Vedra. „Bylo to bohužel pět minut po dvanácté. Nelíbí se nám, že kraj předem neinformoval především představitele Šumné. Proto jsme už v lednu napsali hejtmanovi tento dopis. Žádnou odpověď jsme ale dosud nedostali,“ uvedl Vedra. „Bylo to od krajského úřadu poněkud nefér jednání. Myslím si, že už jde o nevratné rozhodnutí a DDM Šumná tak definitivně skončil. Přitom nešlo skutečně jen o Šumnou, ale řadu dalších vesnic mikroregionu, kterých se zrušení domu dětí dotklo,“ doplnil Vedra.

Dopis hejtmanovi zveřejnili šumenští na internetových stránkách obce. Kromě ředitele místní základní školy je pod ním podepsaný také starosta Šumné Petr Cejpek. Ten potvrdil slova svého vranovského kolegy. „Hejtman nám vůbec neodpověděl. O sloučení našeho a znojemského domu dětí jsme se dozvěděli až po rozhodnutí kraje. Proto jsme chtěli hejtmanovi říci, že se nám tento postup nelíbí a že celou věc s námi mohli projednat předem,“ postěžoval si Cejpek.

S domem dětí je konec

Podle starosty Šumné šance na další provoz DDM v obci byla. „Myslím si, že pět set tisíc korun, které chyběly na další provoz, bylo možné najít. Naše obec sama není schopna provoz DDM utáhnout, ale kraj slíbil podporu regionu a nakonec to dopadlo takhle. Teď už si myslím, že je s domem dětí konec,“ shrnul Cejpek.

V domě v Šumné nyní funguje odloučené pracoviště DDM Znojmo. „Dům je v provozu již od rána. Od půl druhé do čtyř hodin sem mohou zajít všechny děti, které si zde mohou hrát. Věnují se jim naši pracovníci. Navíc stále funguje Dámský klub. Kroužky pracují tak jako dosud na základních školách v okolních vesnicích,“ nastínila ředitelka DDM Znojmo Hana Bílková.

Hejtman Hašek v SMS zprávě na dopis starostů reagoval pouze odkazem, že školství ví má na kraji v kompetenci náměstek a bývalý hejtman Stanislav Juránek. Jeho vyjádření se redakci v pondělí nepodařilo získat.