Víno na čerstvém vzduchu si mohou lidé vychutnat i na viniční trati Peklo v Šatově. Nachází se přímo na bývalé železné oponě, na hranici s Rakouskem. „Znovín Znojmo pěstuje na Pekle odrůdy Müller Thurgau, Neuburské, Tramín červený a Modrý Janek. Vinice Peklo je terasovitá a má tvar kotle. Hrozny, které zrají v údolí jsou doslova vypečené sluncem,“ vysvětlili vinaři ze Znovínu.

Degustační stánek najdou zájemci také ve Staré vinici v Havraníkách. Víno ze Znovínu Znojmo lze ochutnat a zakoupit také v Návštěvnickém centru v Louckém klášteře ve Znojmě a Moravském sklípku v Šatově.

Tipy na víkend na Znojemsku. Lidé si užijí farmářský den i otevřené sklepy
Tipy na víkend na Znojemsku. Lidé si užijí farmářský den i otevřené sklepy

K lákání na atraktivní místa přistoupilo před několika lety i Vinařství Lahofer. Kromě vína nabízí turistům i místním zájemcům výhledy do údolí Dyje, za kterýmí jezdí návštěvníci z celé republiky. Degustační stánek v Rajské vinici v Karolininých sadech otevřeli již 8. května. Rozlévají zde vína zařazená do apelačního systému VOC Znojmo. V červnu je otevřeno od jedenácti do sedmi hodin, o prázdninách pak do osmi.

Zdroj: Youtube

V sobotu 3. června zahájí Lahofer sezonu na vinném hrádku Lampelberg ve stejnojmenné vinici nedaleko Vrbovce. „Milovníci vína se mohou těšit na deset vzorků z produkce vinařství Lahofer, Hanzel a Waldberg a výhled do sousedního Rakouska. Otevřeno je zatím o víkendech od deseti do šesti, v létě pak denně od deseti do sedmi hodin,“ informovali zástupci vinařství.

Lucie Bílá.
Hudba na vinicích startuje. V Lahoferu zazpívá Patejdl, na Břeclavsku Lucie Bílá

Vinařskou pohotovost navíc drží drobní vinaři z regionu. Turisté vždy najdou některý ze sklípků otevřený.