První, metr dlouhou a asi třicet centimetrů širokou, bombu našel kolem osmé hodiny ranní bagrista Karel Vybíral.

„Odbourával jsem bagrem pilíř mostu ze strany od Hradiště, při tom jsem narazil na kovový předmět. Chvíli jsem si s ním ještě lopatou bagru pohrával, ale protože jsem byl na vojně u dělostřelectva, poznal jsem, že je to letecká puma. Hned jsem proto všeho nechal a šel pryč,“ popsal nález bagrista.

Dodal, že za pět let práce na bagru je to první bomba, na kterou narazil. „Policejní pyrotechnik na místě potvrdil, že se jedná o leteckou bombu z druhé světové války. Munice je ruské výroby a váží sto kilo. Obě bomby byly umístěny přímo v pilíři mostu. Podle pyrotechnika šlo o učebnicový příklad, jak podminovat most. Ani on sám to ještě neviděl,“ řekla znojemská policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

Pyrotechnik postupně odpálil dvě nalezené bomby. Druhou našel sám při zajištění místa prvního nálezu. „Pyrotechnici rozhodli, že umístění munice je příhodné pro její odpálení přímo na místě. Prostor proto policie vyklidila a zajistila, aby nedošlo k újmě na zdraví či majetku. Přitom při posunutí první bomby na místo odpálení našel pyrotechnik druhou bombu, podobnou té první,“ doplnila mluvčí.

Zcela bez škod se ale odpálení bomb z druhé světové války neobešlo. „Kus bomby nám přistál vedle pálenice, sousedovi proletěl další střechou. Mám tady střepinu velkou tak pět krát deset centimetrů. Žádná legrace, mohlo to někoho zabít,“ řekl Jiří Novák, který má zahradu v kolonii u Pražské ulice.

Do okolí podle jeho slov padly i další úlomky odpálených bomb. „Věřím tomu, že to nejde vždy úplně zabezpečit. Jen jsme ale slyšeli ránu a pak dopadly střepiny,“ poznamenal Novák.

Podle policejní mluvčí budou ještě zítra pokračovat pyrotechnici ve své práci. „Detektory budou zkoumat i zbývající části mostních pilířů,“ dodala Drahokoupilová.

Podle odborníka na mosty znojemské Správy a údržby silnic Jiřího Šeinera byl most na Hradiště postaven v roce 1905. „Žádná rekonstrukce od té doby není v archivu zanesena. Jen v sedmdesátých letech se uvažovalo o opravě, provedena ale nebyla,“ řekl Šeiner.

Nezvyklá komplikace ale prodlouží úplnou uzavírku silnice mezi Znojmem a Hradištěm. Ta měla původně trvat do pondělí. „Práce na stavbě provizoria byly zastaveny, předpokládá se odložení jeho zprůjezdnění o pět až sedm dnů. Občany tímto žádáme o trpělivost a pochopení nastalé situace, kterou nebylo možné předem předpokládat,“ sdělila mluvčí Znojma Denisa Šipošová.

Na obdobnou stokilogramovou leteckou munici narazil v polovině února jiný bagrista při práci na staveništi znojemského odpadového centra. Tehdy ovšem puma explodovala. Dělník naštěstí vyvázl s lehkým poraněním, nikomu dalšímu exploze neublížila. Práce na staveništi ovšem poté týden stály.


MARTIN MOŠTĚK, DAN SMOLA