„Naplánovaná je například vernisáž širokoúhlých fotografií Michala Schneidera. Přímo s autorem se lidé mohou setkat v galerii Thayana na vranovském zámku," informoval David Grossmann ze Správy Podyjí.

Autor žijící v obci Národního parku Podyjí mapuje v posledních letech krajinu mezi Moravskými Budějovicemi a Podyjím. „Vzděláním fotograf se navrací ke klasickému pojetí černobílé fotografie, ale nechá promlouvat i barevné nálady," informovali pracovníci správy vranovského zámku na webu.

Úterý pak přináší i druhé promítání filmů s ekologickou tématikou v rámci Ozvěn Ekofilmu. Divákům představí podobně jako před týdnem dva oceněné filmy.

Prvním je Hazardní hra o přežití. „Pojednává o nelítostném zabíjení divokých slonů a nosorožců kvůli obchodům se slonovinou a nosorožčími rohy, které dnes drží v rukou mocné mezinárodní syndikáty," přiblížila za organizátory Ozvěn Ekofilmu Markéta Frindová Jelínková.

Dalším oceněným filmem, který mohou dnes vidět lidé ve znojemském kině Svět, je pak Černý led. Ten popisuje osud posádky lodi Arctic Sunrise hnutí Greenpeace protestující proti prvnímu ropnému vrtu v Arktickém oceánu.

Svátek chráněné přírody vyhlašuje evropská asociace národních parků a dalších chráněných území Europarc. Letos je na jeho připomínku připraveno ve dvaadvaceti evropských zemích více než 250 akcí. Na Znojemsku se slavilo už o víkendu, například komentovanou exkurzí do Podyjí zaměřenou na všeobecnou ekologii i praktickou péči o území.