Akce se koná v sobotu, ale někteří pořadatelé připravují program na celý víkend. Návštěvníci se mohou těšit na komentované prohlídky, doprovodné akce i prodloužené otevírací doby.

Zájemci o vojenskou historii tak mají možnost během jednoho dne navštívit různé typy opevnění a porovnat jejich vybavení. Mimo pěchotní srub MJ – S 3 Zahrada, který je ve správě Technického muzea v Brně, se všechny ostatní objekty nachází v péči dobrovolníků z klubů vojenské historie.

Šatov láká nadšence každoročně. „Je již tradicí, že se do projektu Den pevnostních muzeí se zapojuje pěchotní srub Zahrada v Šatově,“ uvádí Roman Řezníček, který je kurátorem oboru Militaria v Technickém muzeu Brno.

Historie srubu se začala psát v roce 1938. Armádou byl však využívaný až od padesátých let minulého století do roku 1999.

| Video: Youtube

Návštěvníci uvidí v rekonstruovaném srubu výzbroj a výbavu včetně pevnostních kanónů ráže pětaosmdesát milimetrů. „Venkovní volně přístupná expozice zahrnuje protitankové překážky, repliku domku pro celní a pasovou kontrolu, závoru Ippen a hraniční sloup. Dobu železné opony přibližuje strážní věž Pohraniční stráže včetně repliky třístěnného drátěného zátarasu EZOH signální stěny,“ doplnil Řezníček.

Na sobotu je připravený speciální vojensko-historický program s názvem Nepřítel naslouchá. „Jedná se o akci pořádanou pro rodiny s dětmi a fanoušky vojenské historie,“ pozvala na akci Alena Najbertová, edukátorka Technického muzea v Brně, která sestavuje zábavně-vzdělávací programy na mimobrněnských technických památkách ve správě muzea.

V Areálu československého opevnění a železné opony v Šatově se zájemcům o vojenskou tematiku představí i kluby vojenské historie, instituce a partneři akce. „Bude to Rekrutační středisko Morava Armády České republiky, Krajské vojenské velitelství Brno, Pannonia představující vojáky římské legie XIIII z období Markomanských válek či Družina pánů z Miroslavi zachycující bitvy středověkých rytířů a další, " vyjmenovala Taťána Krajčírovičová, která má v muzeu na starosti propagaci.

Z dalších objektů, které jsou letos veřejnosti zpřístupněné, se jedná například o Minimuzeum opevnění Vratěnín – bunkr Spolku pohraniční historie, Muzeum československého opevnění 1938 ve Slupi u Znojma, Pevnostní muzeum Vranov nad Dyjí, řopík Mezicestí u Chvalovic nebo pěchotní pěchotní srub Zatáčka.

Podrobné informace ke Dni pevnostních muzeí jižní Moravy 2024 včetně otvírací doby jednotlivých objektů naleznete na webu muzea. Deník nabízí níže podrobný přehled.

close Bunkr Zatáčka u Chvalovic. info Zdroj: Se souhlasem KVH ROTO Chvalovice zoom_in Bunkr Zatáčka u Chvalovic.

Den pevnostních muzeí na jihu Moravy

 • Opevnění Vratěnín (bunkr Spolku pohraniční historie Vratěnín)
 • Pevnostní muzeum Vranov nad Dyjí
 • Areál čs. opevnění a železné opony s pěchotním srubem MJ-S 3 Zahrada v Šatově (Technické muzeum v Brně)
 • Pěchotní srub MJ-S 4 Zatáčka Chvalovice (Klub vojenské historie ROTO Chvalovice)
 • Řopík Mezicestí Chvalovice (Klub vojenské historie ROTO Chvalovice)
 • Minimuzeum obrany hranic Dyjákovičky
 • Lehký objekt vz. 36 č. 2/56/1 ve Vrbovci (Klub vojenské historie 43. pěší pluk Brno)
 • Muzeum čs. opevnění 1938 ve Slupi (spolek Nezradíme 1938)
 • Pěchotní srub MJ-S 15 Závora Dyjákovice (spolek MJ-S 15)
 • Muzeum čs. opevnění U Starého lomu Novosedly (spolek Based)
 • Pěchotní srub MJ-S 29 Svah Březí u Mikulova (Klub vojenské historie Pevnost Mikulov)
 • Minimuzeum československého opevnění 1935–1938 Moravský Krumlov (u Bohutic)

Zdroj: Destinační společnost ZnojmoRegion

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Prvorepublikoví vojáci zbrocení potem schovávali v kufru Mandlovou

Den pevnostních muzeí Vranov. Kromě bunkru předvedla parta nadšenců návštěvníkům i venkovní expozici. Lidé obdivovali řadu unikátních dobových předmětů. | Video: DENÍK/Ilona Pergrová