„Nejvíce mě jednoznačně trápí současný stav dopravy ve Znojmě. Je to letitý problém chybějícího obchvatu a věcí s tím souvisejících,“ řekl v anketě třeba podnikatel Jiří Jelínek.

„Ve Znojmě je čím dál horší doprava. Ucpané ulice, hluk, smrad z aut. Citelně chybí obchvat nebo nějaká další páteřní silnice, která by neexistující obchvat alespoň částečně nahradila,“ přidal se i prodavač Antonín Kotáb.

„Je ostuda, že nad novou nemocnicí je již přes rok hotová část obchvatu a přes město jezdíme v ranních a odpoledních hodinách jako hlemýždi. Než se obchvat zrealizuje, město se rozroste a obchvat už nebude plnit funkci, pro kterou byl kdysi projektován,“ domnívá se i Jaroslava Badinová.

A letos se situace zcela jistě nezlepší. „Práce malého rozsahu na stavbě provádět budeme. Co se ale týče zahájení stavby nějakého dalšího významného kusu silnice, to nebude dříve než příští rok. A i to bude záležet na penězích, letos na to třeba vůbec finance nemáme,“ podotkla Věra Hoderová z brněnské správy Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), která má právě obchvat Znojma na starosti.

Podle ní se nyní pracuje na projektové přípravě druhé etapy obchvatu, která má vést od nynějšího konce obchvatu nad novou nemocnicí dále k Příměticím. „To bychom měli dotáhnout do stádia, že by se v příštím roce mohla stavba zahájit. Pokud ovšem i v tomto případě budou peníze,“ doplnila Hoderová.

V jakém stavu ale bude již hotová část silnice v době, kdy se po ní bude dát jezdit, nelze dnes odhadnout. „Silnici nikdo nezakonzervuje tak, aby byla i po čase ve stejném stavu, jako když ji opustili stavební stroje. Třeba věci, které by mohl někdo ukrást, jsme tam raději vůbec neinstalovali,“ řekla.

Několik posledních nespokojenců, kteří blokují dostavbu první části obchvatu, ze svých požadavků neustoupilo ani po nástupu nového vedení brněnského ŘSD. „Trvají na svém, k žádné dohodě nedošlo. Náš počáteční optimismus je už pryč. Vše teď leží na rozhodnutí soudu, který by měl jednat o odvoláních proti vyvlastnění zahrad. A tam to může trvat dlouho,“ dodala Hoderová.

Nejen obchvat je ale součástí dopravy ve Znojmě, která se místním nelíbí. Často opakovaným tématem bylo parkování v centru a cyklostezky. „Parkovací místa jsou buď na parkovací kartu, což může být problém pro cizince - rozlišit parkovací kartu a lístek z parkovacího automatu a nebo jsou placená. Několikrát se mi už stalo, že jsem přijel, zaparkoval a zjistil, že nemám drobné mince. Obsluha, co tam dříve stávala, tak už u automatu není. A abych obcházel obchody a žebral o rozměnění, to mi přijde pod úroveň,“ zamyslel se třeba dispečer David Láník.

„Problém s parkováním není jen v centru města, ale i v okolí. Hlavně kolem nádraží. Já pracuji na Rudoleckého ulici, ale často musím stát až na parkovišti za benzínovou stanicí Shell,“ posteskla si účetní Kamila Bendová.

Zcela spokojeni nejsou s dopravním systémem ani cyklisté. „Vadí mi vyhazování peněz za nesmyslné cyklostezky, které začínají boční ulicí a končí boční ulicí, nebo benzínkou. Takže zatímco když jedu po silnici, tak jsem na hlavní a ti z bočních ulic musejí dát přednost, tak na cyklostezce u Vídeňské ulice musím na každé křižovatce brzdit a dávat přednost,“ řekl Radovan Stehlík.

Nejen na řešení problémů s dopravou ve Znojmě se budeme ptát představitelů města při pátečním Dni s Deníkem na Masarykově náměstí od tří hodin odpoledne.

Program Prima dne s Deníkem ve Znojmě

Kdy: v pátek 12. června 2009
Kde: na znojemském Masarykově náměstí

15.00 – 17.00
– vystoupí folklórní soubor Dyjavánek
– taneční formace Company
– představí se skupina Reach
– setkání s novináři
– workshop
– staňte se reportérem a fotografem
– soutěžte a vyhrajte s Klasou
– soutěž o zapůjčení Seatu Ibiza