Stovky lidí si totiž v chladnějších dnech našly cestu na vranovský zámek či hrad Bítov. „Návštěvnost je stále velmi dobrá. Chodí k nám stabilně více než osm set turistů denně," pochválil si zájem lidí o bítovský hrad kastelán Jan Binder.

Také jeho kolega, kastelán státního zámku Vranov nad Dyjí Jiří Černý je spokojený. „Když byly tropické dny, našlo si k nám cestu kolem pěti set hostů denně. Jakmile se ochladilo, zvedla se návštěvnost až na sedm set lidí denně," sdělil Černý.

Odliv turistů při poklesu denních teplot až o dvacet stupňů a s příchodem dlouho očekávaného deště naopak zaznamenali na koupalištích a také v kempech. „Pokud hovoříme o stanech, pak jde u nás o pokles na přibližně třicet procent celkové kapacity. Před změnou počasí jsme měli naprosto plno. Všech sto stanových míst bylo obsazeno," informoval šéf kempu na vranovské pláži Pavel Svoboda.

Stany sbalili také lidé v kempu Výr u výrovické přehrady. „Ale byla to jen větší část stanařů. Hotel i chatky jsou plné, zůstali i turisté s karavany takže stálí klienti zůstali. Naši hosté vyjíždějí na kolech, vyrážejí na výlety na hrady a zámky nebo do Znojma," konstatoval šéf kempu Výr Karel Mucha.

Jak dodal, lidé se k výrovické přehradě vracejí. „Jsme klidnější kemp rodinného typu, nehlučí tu žádné diskotéky a turisté se k nám rádi vracejí," dodal Mucha.

Část návštěvníků regionu opustila také koupaliště Pohoda, které nabízí také stanová místa či prostor pro karavany v Únanově. „Kemp, který ve dnech veder byl naprosto plný je nyní obsazen asi ze šedesáti procent. Do bazénů si ubytovaní cestu našli i v těch chladnějších dnech. Voda je celkem teplá. Odhaduji, že se tam denně zajde vykoupat nebo si zaplavat asi padesát lidí," řekl únanovský starosta Vojtěch Fabík.

Podle meteorologů by se mělo opět postupně oteplovat, tropické počasí se patrně nevrátí.(dak)