Podle ředitele školy Zdeňka Mikuliče se jídelna začala odvracet od dochucovadel a polotovarů již před třemi lety, kdy reagovala na přání rodičů. „Nyní se skladba jídelníčku zčásti změnila. Sám jsem během školního roku ochutnal nová jídla, která jsem dosud neznal," podotkl Mikulič. Jak doplnil, ze zkušeností vidí, že děti na prvním stupni mají v oblibě zejména polévky a sní vesměs to, co dostanou na talíř. Od páté třídy si děti navíc mohou vybírat ze dvou jídel.

Vedoucí školní jídelny Miloslava Klimtová hodnotí projekt jako úspěšný. „Změnu ve stravování přivítali rodiče, zaměstnanci školy i cizí strávníci. Držíme se současných trendů, které směřují k odlehčení a ozdravení jídel. Postupně jsme také zařadili nové recepty," vysvětlila Klimtová.

Míní, že moderní nutriční doporučení budou v blízké budoucnosti dodržovat i ostatní školní jídelny. Škola na náměstí Republiky byla v tomto ohledu první vlaštovkou na Znojemsku. „Uspořádali jsme také anketu mezi dětmi. Napsaly, která jídla jsou jejich nejoblíbenější. Pravidelně je do jídelníčku zařazujeme," dodala vedoucí jídelny.

Za vznikem projektu Zdravá školní jídelna stojí odborníci na výživu Státního zdravotního ústavu. Spolupracovali také s týmem hygieniků.

Podle odborníků je pro děti školní stravování prospěšné. „Méně často trpí nadváhou a obezitou. Jídelny navíc ovlivňují jejich chutě a návyky. Pokud chceme zdravější dospělé, měli bychom je naučit správně jíst už v dětství," napsali autoři projektu na webových stránkách Zdravá školní jídelna.

Zdravých jídelen s certifikátem je v celé zemi dvaadvacet, v Jihomoravském kraji pět a na Znojemsku jen jedna. Jídelna při znojemské základní škole na náměstí Republiky nakrmí vždy od pondělí do pátku pět set padesát strávníků.

Co také říkají žáci:„Nechutná mi cizrna, čočka, celozrnné těstoviny a knedlíky z celozrnné mouky."
„Chutná mi kuře na paprice, rajská omáčka, řízek ale i pečené maso, zelí a knedlík. Mám rád vdolky."
„Asi jednou nebo dvakrát týdně se stává, že vrátím skoro celý oběd."
„Bylo by dobré mít občas v jídelně pizzu, hranolky, hamburger nebo smažený sýr."