Odpoledne s vnučkami v parku tráví také dvaašedesátiletá Marie Dohnalová. „Vnučka chodí do třetí třídy a pokaždé donesla jen symbolický sáček s pár kaštany. Letos jsme začaly plody hledat už o Vinobraní. Bylo po těch velkých deštích, které kaštany ze stromů doslova setřásly," popsala Dohnalová.

Jak doplnila, za chvilku nasbíraly plnou tašku a nyní již nacházejí jen pár zapomenutých kousků. „Slyšela jsem také, jak si maminky stěžují na pokácené stromy v parku, že je teď kaštanů méně. Je fakt, že vidím spoustu dětí hledat třeba jen pod jedním stromem," naznačila Dohnalová.

Na základní škole sídlící na nedalekém Náměstí Republiky nasbírali loni i předloni žáci asi pět tun kaštanů. „Roku 2011 to bylo ale sedm tun a tehdy děti nosily i žaludy. Množství se odvíjí od toho, jaká je úroda a také od zdraví stromů, některé už odchází," podotkl ředitel školy Zdeněk Mikulič.

Ve sbírání podporují své žáky také na základní škole v Pražské ulici ve Znojmě. „Zažitou tradici jsem zdědil po svých předchůdcích a neměl jsem důvod ji nějak měnit. Vždy začátkem roku se zeptáme lesníků, zda budou mít o kaštany zájem, vyhlásíme termín a pak si je myslivci naloží a odvezou," popsal ředitel školy Pavel Trulík s tím, že obvykle nashromáždí asi tři tuny. „Jeden rok jsem měli i čtyři tisíce kilogramů a mnohde jsou aktivnější rodiče a prarodiče než samotné děti. Stane se, že v jedné rodině nasbírají i tři sta kilo kaštanů," doplnil Trulík a tím, že utržené peníze pak slouží žákům pro odměny za výborné vysvědčení nebo ceny do sportovních soutěží.

Plody dětského podzimního snažení pak slouží jako potrava zejména pro jeleny. Srnci ani divoká prasata podle myslivců kaštany nevyhledávají. „Připravujeme je ale pro jelení zvěř, a to tak, že je zašlapeme do země a zvířata si je sama vyhrabávají. Vhodnější by byly žaludy, které by přišly vhod veškeré zvěři. Pokud vím, třeba na Krumlovsku kaštany šrotují a v této podobě jsou pak pro zvěř přijatelnější," vysvětlil jednatel okresního mysliveckého spolku Jaroslav Šumpich s tím, že kvůli předčasně sklizenému obilí musí například bažanty přikrmovat již nyní. Větší přikrmování pak přijde na řadu v zimě, až les pokryje sněhová přikrývka.

Naproti tomu ve škole ve Vémyslicích na Moravskokrumlovsku kaštany nesbírají. „Děti je nemají kde hledat, moc stromů u nás totiž není. Když nějaký kaštan přece jen najdou a donesou, je to pro radost z tvoření klasických zvířátek nebo postaviček," nastínila ředitelka školy Jana Dvořáková