Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Děti se vrátí k přírodě. V nové školce v Šumné

Šumná, Znojmo – Děti pobíhají celý den na čerstvém vzduchu a vědí, jak se pohybovat v přírodě. Starají se o domácí zvířata a den tráví na farmě. Bez řečí pomáhají jeden druhému a dospělý je pro ně skutečnou autoritou. Ne, nejde o časovou smyčku a neocitli jsme se na začátku minulého století. Takový obrázek se naskytne již na podzim v Šumné na statku rodiny Oberreiterových, kteří pronajmou rodinný dům v areálu statku neziskové organizaci nazvané Rosteme spolu.

12.8.2014
SDÍLEJ:

Od září má vzniknout nová školka na farmě v Šumné. Foto: Archiv Jany Vranovské

Dlouho připravovaný záměr přinese na Znojemsko první alternativní formu mateřské školy v přírodním prostředí. „Celý projekt Montessori školky Dobromysl vzešel z touhy rodičů, kteří si přáli pro své děti školku, kde jsou děti pro učitele partnery. Hledali jsme prostředí, kde budou čerpat zkušenosti v přírodě a zároveň prostory připomenou domov," uvedla Jana Vranovská, která je jednou ze zakladatelek organizace.

Její slova potvrdila i další z matek, Lucie Komendová. „Inspirací pro mě byl život v Německu. V malém městečku byly hned dvě lesní školky a byla jsem přesvědčená, že své dítě chci umístit právě do takového zařízení. Po návratu do Znojma jsem ale zjistila, že nic podobného nenabízí," shrnula důvody Komendová.

Rodiče, kterým se nepovedlo umístit ve Znojmě dítě do mateřské školky a nebojí se nepohodlí spojeného s dojížděním, mohou své dítě svěřit do péče dvou učitelek v Šumné. „Budou s dětmi pracovat metodou italské lékařky Marie Montessori, která vedla děti k samostatnosti, sebevědomí a radosti z učení," doplnila Vranovská s tím, že do budoucna uvažují o tom, že by děti odjížděly ze Znojma vlakem a v Šumné na nádraží je vyzvedla učitelka. Řada rodičů se zřejmě vzájemně dohodne na svážení dětí auty a budou se navzájem střídat. Další možností je využití mikrobusu, pokud do školky zamíří více dětí ze Znojma.

Budoucí školka Dobromysl prochází nyní rozsáhlou rekonstrukcí. „Úprav se dočkala i zahrada, z které se postupně stává zcela přírodní prostředí. Děti budou svět kolem sebe poznávat například v tee-pee, labyrintu, tunelu z vrbového proutí nebo v pískovém moři. K dispozici budou i lavičky z klád, bylinkové a zeleninové záhony nebo venkovní zastřešená dílna," vyjmenovala Vranovská s tím, že opravy spolykají asi tři sta tisíc korun. Finance od státu získávají takové projekty v začátcích fungování jen těžko a roli donátorů na sebe převzali firmy nebo jednotliví dárci.

Nadšení pro novou školku sdílí s rodiči i psycholožka Eva Kneblová. „Montessori pedagogika a pobyt dětí venku v přírodě nabízejí srovnání školky Dobromysl s lesními školkami. Výchova, která spojuje jak svobodu tak bezpečí pevných pravidel, přirozené prostředí a spontánní učení jsou stěžejním myšlenkami obou těchto alternativ vzdělávání předškolních dětí," myslí si psycholožka.

Jak dodala zcela přirozenou potřebou lidí je pohyb. „Děti potřebují volně běhat a křičet bez neustálého napomínání. V přírodě k tomu mají prostor i podmínky. Poruchy chování, hyperaktivitu a agresivitu v lesních školkách téměř neznají," konstatovala Kneblová s tím, že pobyt dětí na zahradě nebo farmě nabízí spoustu příležitostí k rozvíjení praktických i sociálních dovedností.„Děti přirozeně pochopí podstatu rčení, že bez práce nejsou koláče a že spolupráce je daleko užitečnější než soutěžení. Vyžadovaná pravidla mají logiku a jejich respektování se prostě vyplácí. Lektorky nemusí vymýšlet složitý systém odměn a trestů. Porušení pravidel obvykle samo přinese důsledek. Kdo nepřijde včas k jídlu, zůstane bez oběda, kdo se nedrží na dohled učitelky, zatoulá se, kdo nerespektuje výzvu k opatrnosti při práci s nářadím, odře si ruce. Pokud se přístup v alternativních školkách nezvrhne k mechanickému nakupování drahých specializovaných pomůcek a namísto toho se drží skutečné podstaty třeba právě montessori pedagogiky, nabídne dětem možnost rozvíjet se na základě skutečných žitých zkušeností a ne jen pouhé hry na opravdový život," uzavřela psycholožka.

Montessori školka funguje již asi čtyři roky ve Znojmě-Příměticích, ale nově vznikající Dobromysl bude první alternativní formou výuky v přírodním prostředí.

Autor: Ilona Pergrová

12.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jiří Mihola z KDU-ČSL.
AKTUALIZOVÁNO

VOLEBNÍ ONLINE: Na dotazy čtenářů odpovídá lídr KDU-ČSL a poslanec Jiří Mihola

Ilustrační foto.
24

Výlovy: Pohořeličtí po letech zdraží kapry

Vodárenská společnost přispěla na nový přístroj. Pomůže při odběrech krve

Znojmo – Finanční dar Vodárenské akciové společnosti přispěl k zakoupení přístroje, který využije hematologicko-transfuzní oddělení znojemské nemocnice. Pulsní oxymetr dává mimo jiné informaci o stavu transportu kyslíku do tkání. Mezi pracovníky společnosti je navíc řada těch, kteří chodí pravidelně darovat krev.

NAŠI PRVŇÁCI: představujeme žáky ZŠ Prokopa Diviše ve Znojmě a ZŠ Konice

Znojemsko – Podívejte se na tablo novopečených prvňáčků ze Znojemska. Tentokrát představujeme žáky Základní školy Prokopa Diviše ve Znojmě – Příměticích, ZŠ Konice, která patří pod ZŠ Dr. Mareše ve Znojmě, a žáky Montessori třídy ZŠ Prokopa Diviše ve Znojmě – Příměticích. Prostřednictvím našeho seriálu Naši prvňáčci bude redakce představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol. Rodiče a blízcí žáků každou středu najdou v tištěném vydání na straně 4 a na webu prvňáčky z regionu. Deník si tak mohou koupit na památku.

Dvanáct volebních lídrů ve dvanácti rozhovorech: čtěte Deník Rovnost

Jižní Morava - Existuje celkem dvanáct politických uskupení, které mají reálnou šanci dosáhnout na tříprocentní volební výsledek. Tedy kdyby letošní parlamentní volby byly jen na jihu Moravy. Alespoň to tvrdí poslední předvolební průzkum preferencí, které exkluzivně pro Deník připravila firma SANEP.

Skokanům na kandidátkách pomáhají tituly a profese lékaře. Vzbuzují důvěru

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ - Zakroužkováním až čtyř jmen mohou voliči své favority z nižších příček kandidátek poslat do poslanecké sněmovny. Některým v minulosti pomohli i o deset příček.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení