Vůně mýdla či keramické hlíny voní sálem kulturního domu v Miroslavi. Zapnout fantazii a použít šikovné ruce. Tak se i letos rozhodly stovky návštěvníků stromu řemesel. Lidé vyměnili nákupní horečku v přecpaných supermarketech za sice také přeplněný, ale pohodový kulturní sál v Miroslavi. Mezi místy, jenž představují malé dílny, chodí především děti a vybírají si ze dvanácti ručních dílen. Mohou vyrobit třeba svícen pro babičku, korálkovou skleničku pro maminku, voňavé mýdlo pro dědu, či svíčku pro tátu.

Je sobota devět hodin ráno a sál kulturního domu v Miroslavi se pomalu zaplňuje dospělými i nedočkavými dětmi. „Už jsem si vyzkoušel vyrobit svícen. Zapíchnul jsem do něj větve, svíčku a mašli. Jsem tu teprve chvíli, ale když to bude možné, vyzkouším si vyrobit víc dárků,“ říká nadšeně Vojtěch Semotam z Hostěradic.

V jednom z koutů sálu se krčí kolovrátek a u něj sedí přadlena. „Jsem na stromu řemesel poprvé a moc se mi líbí vánoční atmosféra, která tu panuje,“ říká Veronika Rybníčková, která do Miroslavi přijela z Oslavan. Příst se naučila v Anglii. „Koníčku se věnuji už rok. Baví mě různé zpracování ovčí vlny. Vyrábím filc, ze kterého šiji tašky a na kolovratu spřádám vlnu,“ dodává Rybníčková.

Kvůli přadleně zavítala na vánoční strom řemesel i Ludmila Rybníkářová z Miroslavi. „Omylem jsem si objednala vlnu a chtěla bych si ji nechat sepříst,“ prosí přadlenu Rybníkářová.

Pro někoho má ručně vyrobený voňavý dárek větší hodnotu než drahý parfém.

Velkému zájmu se těší dílna mýdel různých barev i vůní. „Vyrábím glycerinová mýdla. Nejprve materiál rozehřeji, pak přidám barvivo, případně i vůně. Hmota se vylije do připravených ozdobných forem ,“ popisuje Jana Grmelová z Brna, která do Miroslavi zajíždí každý rok.

Kousek dál se po stole rozkutálí korálky. „Chci mamince vyrobit korálkovou skleničku. Myslím si, že až jí dodělám, bude moc hezká. Loni jsem ji vyrobila svícen, a ten má vystavený dodnes na oblíbeném místě,“ říká jedna z holčiček, která se soustředí na práci.

V jiném koutku sálu má svůj stůl perníková dílna. „Chci si vyrobit perníkovou chaloupku. Napíchám do ní oříšky, mandle, rozinky a potom ji v troubě upeču,“ vypočítává chlapec, kterého bedlivě sleduje tatínek.

Akci navštěvuje i maminka s dětmi. „Na miroslavský strom řemesel jezdíme ze Znojma každý rok. Děti si vyrobily pro babičky dárky,“ hodnotí Jana Kryštofová.