Dětskému domovu Na návrší skončila nejistota. Zástupce původních majitelů, manželů Veselých, se domluvil se zřizovatelem Dětského domova na pronájmu.

Po patnácti letech nejistoty, způsobených soudními spory o určení majitele domu, má zařízení na pár měsíců jasno.
Zástupci Jihomoravského kraje teď nemusí rok a půl řešit, kam přestěhují čtrnáct dětí. Žijí tu se svými tetami ve dvou náhradních rodinách.
„Spadl mi kámen ze srdce. Za solidní pronájem dvacet tisíc měsíčně tu zůstaneme ještě rok a půl. Je to částka, která není moc vysoká,“ řekl ředitel domova Antonín Nachtnebl.

Budovu o třech podlažích s velkým pozemkem budou ale majitelé chtít prodat. „Jsou ochotni ji prodat kraji či městu Znojmu za cenu, kterou bude možné akceptovat,“ dodal .

Obě strany se domluvily na pronájmu do konce července 2009. „Pokud se kraj nebo město nerozhodne odkoupit dům, tak jej opustíme příští rok v červnu. Děti dokončí školní docházku a červenec by byl na vystěhování,“ řekl ředitel.

Čas na přípravu

Zaměstnanci mají čas připravit se na situaci, kdyby odkoupení nevyšlo. „Jsme rádi, že jsme se domluvili a nežijeme v nejistotě. Rada kraje musí nejdříve schválit nájemní smlouvu. Potom ji předloží majitelům,“ uvedl Nachtnebl.

„Při jednání, které se vedlo, jsme navrhli vlastníkům nemovitosti uzavřít smlouvu na dva roky. Zvažujeme i jednu z variant odkoupení domu. K tomuto rozhodnutí však musíme postoupit až časem. Vlastníci se zachovali korektně,“ řekl Hynek Nespěšný z Organizačně správního oddělení Krajského odboru školství, který soudní spor vedl.

O vývoj situace kolem Dětského domova se zajímá i starosta Znojma Petr Nezveda. „Mluvil jsem s právním zástupcem vlastníků domu. Ten teď prodlouží dětskému domovu smlouvu na dobu, kterou využije k hledání kupce. Právníka majitelů jsem tedy poprosil, aby mě rovněž informoval o požadavcích vlastníků. Chtěl bych poté celou věc projednat s krajem a společnými prostředky dům koupit. V této chvíli je to moje osobní iniciativa, věc neprojednávaly orgány města. Budeme ale každopádně usilovat o to, aby děti mohly zůstat v nynějším domově,“ sdělil starosta.

Znojemský dětský domov sídlí ve třech objektech včetně vily Na návrší. Celkem v nich žije čtyřiapadesát dětí ve věku od tří do devatenácti let.