„Jeď, honem! Pozor, brzdi!" ozývají se rozjařené hlasy od kašny. Kolem ní se prohánějí děti na zapůjčených tříkolkách. Největší zájem je o velká autíčka, ale ta se hůř řídí. Každou chvíli tak někdo vyjede ven z dráhy.

„Pojď, Betynko, půjdeme raději jinudy," říká kolemjdoucí důchodkyně vypasené fence jezevčíka a táhne ji rychle pryč.

Není divu, hlasité houkačky a blikající světla policejních aut nejsou pro psy vůbec příjemné. Naopak děti mají z rámusu neskrývanou radost.

„Pojďme se ještě podívat na motorky," navrhne asi osmiletý chlapec svým dvěma kamarádům. Za pár vteřin už všichni tři sedí na nablýskaných strojích a zkouší zapínat výstražná modrá světla. O pár metrů dál strážníci některé děti dokonce cvičně zatýkají.

Také v hradebním příkopu je plno, stanoviště tam mají lukostřelci. Ještě více však děti zajímá střelba z airsoftové pistole.

„Zavři levé oko, zamiř a zmáčkni spoušť," radí malému chlapci jeden ze strážníků a pomáhá mu zacílit na černou postavu na papíře.

Prásk.

„Jó, trefil jsem ho do hlavy," raduje se klučík a spěšně pádí pryč.

„Výborně, zkus se přihlásit do střeleckého kroužku," volá na zručného školáka strážník, ale kluk už je v nedohlednu.

Některé děti však dobrodružné aktivity příliš nezaujaly. „Raději bych se učila. Po prázdninách už jsem se do druhé třídy moc těšila," vysvětluje blonďatá holčička.

Na většině dětí je však poznat, že si ještě chtějí dosyta vychutnat poslední volnější dny, než se definitivně vrátí k sešitům a učebnicím.

PETRA SVITAVSKÁ