Spolu se svým vychovatelem přemýšlely, na co se vrhnou. Plánovali buď vyčistit Gránice, opravit hřiště v Kolonce nebo postavit kotce v psím útulku.
Jako první z dětí souhlasil s výstavbou šestnáctiletý Jan Šarközy z dětského domova na Hakenově ulici. „Do projektu jsme se přihlásili především proto, že nás spojuje celkem podobný osud. Samozřejmě psi mají jiné podmínky než my, ale je to jeden z důvodů,“ uvedl mladík.

Duchovním otcem projektu je vychovatel znojemského dětského domova Josef Perlička. „Obecně prospěšná společnost Spolu dětem vypsala grant a s dětmi jsme vytvořili projekt. Mohly si vybrat ze tří možností. Stavba kotců pro opuštěné psy u nich zabodovala,“ vysvětlil Perlička.

Na projektu se střídá jedenáct dětí ve věku od patnácti let. „Nabídli jsme jim strávit prázdniny na táboře, u moře či chatě. Ale ony se rozhodly pro kotce. Kopat jsme už začali v červnu a předpokládám, že dílo bude hotové do konce prázdnin. Děti chodily pracovat třeba dvě hodiny denně po škole, dokonce i v neděli,“ řekl vychovatel.

Děti už na stavbě odpracovaly přes šedesát hodin. „Pravidelně se střídáme. Někteří odjeli k moři, ale já jsem raději tady,“ svěřil se Šarközy.
Dodal, že bude chodit pomáhat až do konce prázdnin. „I když budou kotce postavené, určitě za pejsky přijdu. Jsem rád, že to pro ně můžu udělat. Až budu moct, jednoho si určitě vezmu,“ dodal.

Nejtěžší byly základy

Stavba procházela několika fázemi. „Nejtěžší bylo vykopat základy. Budování kotců je už třešničkou na dortu,“ usmál se mladík.
Každé z dětí z domova tráví prázdniny jinak. Pomoci zvířatům se rozhodla i Sabina Pustová. Pomáhala u míchačky. „Vím, že je to pro dobrou věc a ani chvilku jsem nezaváhala,“ řekla dívka.

Děti společně s řemeslníky a vedoucím zahájily práce v červnu. „Předpokládám, že je dokončíme do konce prázdnin. Bohužel, peníze nebudou stačit na úplné dokončení kotců. Nevyjdou na koupení mříží, které si už musí pořídit útulek sám. Myslím, že jakýkoliv finanční příspěvek bude pro stanici obrovskou úlevou,“ dodal vychovatel.

Velkou spokojenost vyjádřil i ředitel znojemského dětského domova Antonín Nachtnebl.
„Je to moc hezké, že děti, o které se stará stát, se zapojí a takhle pomůžou zvířátkům. Některé může podobná práce i hodně motivovat,“ neskrýval radost ředitel.

Největším přínosem bude výstavba dvou nových přístřešků pro soukromý útulek. „Je to úžasná věc, zvláště od dětí, které to nemají v životě jednoduché. Prostory pro pejsky zde samozřejmě máme, ale všechno už nám po devatenácti letech dosluhuje. Proto jsme byli nabídkou nadšení,“ popsala vedoucí přímětického útulku Lenka Runkasová.

Motivace pro děti

Dodala, že děti budou mít radost z toho, že po nich něco bude vidět. „Na obou kotcích budou přidělané cedulky, že je postavily děti z dětského domova. Je to pro ně zároveň i motivace. Musím říct, že jsou hodně šikovné,“ řekla Runkasová.

Útulku ještě budou chybět peníze na dlažbu, klece a podbití střechy. „Na dokončení dvou kotců se budeme snažit získat sponzorský dar. Pokud by nám chtěl někdo ještě přispět, budeme velmi rádi. Uvítáme samozřejmě jakoukoliv pomoc při obnově našeho útulku. Lidé mohou peníze posílat na naše čísla účtu 188717651/0300, nebo 1045382/0300,“ informovala vedoucí.

Za devatenáct let, po které útulek funguje, je už jeho stav velmi špatný. „Chceme postupně postavit nové zděné kotce. Pejskům pak nabídneme ten nejlepší komfort,“ dodala vedoucí útulku.

Psí útulek ve Znojmě Příměticích byl založen v roce 1992. „Stal se jedním z prvních zařízení tohoto typu v České republice. Je dnes jedním z největších psích azylů se stálým počtem asi kolem sto psů. Někteří pejsci zde čekají na svůj nový domov i několik let,“ zakončila Runkasová.