Zastávka autobusu před školou, křižovatka u kovárny nebo křižovatka u kapličky. Tato místa se objevila na seznamu, který pro dopravního experta vypracovaly děti ze základní a mateřské školy v Kravsku.

„Naše škola se, jako jediná na Znojemsku, zapojila do programu nazvaného Na zelenou. Žáci nejprve zakreslili do připravených mapek svou obvyklou cestu do školy, vyznačili místa, která považovali za nebezpečná a popsali, proč je tak vnímají. Poté vytvořili souhrnnou mapu okolí školy a předali ji dopravnímu odborníkovi. Z peněz, které jsme na projekt získali, nám ještě zbývá vytvořit úschovnu kol v areálu školy,“ popsala vedoucí projektu Miroslava Pešková.

S dětským pohledem na nebezpečná místa v obci souhlasil i odborník na dopravu Leoš Kučeřík. „Celou obec jsem si projel a místa, která bych za nebezpečná označil já, se na seznamu od dětí objevila také,“ řekl Leoš Kučeřík.

Podle něj spousta míst v obci neodpovídá současným kritériím bezpečného silničního provozu. „Hlavně prostranství v blízkosti školy by potřebovala upravit. Autobusové zastávky přímo před školou nemají místo, kam by autobus zajel. Staví přímo na silnici, kam děti vystupují a chybí i přechod. Na dalších lokalitách by situaci vyřešilo třeba vodorovné dopravní značení, nájezdové ostrůvky, dopravní značení či stavba chybějících chodníků,“ navrhl Kučeřík.

Málo nehod

Podle něj ale není v Kravsku intenzita dopravy příliš vysoká. „Tomu odpovídá i nehodovost. Od roku 2007 do letošního srpna se tady stalo šest nehod. Některé právě na vyznačených místech. Proto stojí za to situaci zmapovat,“ dodal Kučeřík.

Pomoc, a to i finanční, přislíbilo podle odborníka i Ředitelství silnic a dálnic.
Vypracovanou studii uvítal i starosta obce František Moučka.

„Máme zpracovaný projekt na opravy hlavní silnice až k mostu. Dál to zatím nemá smysl, protože hodláme v obci budovat kanalizaci. Chtěli bychom zpracovat plán oprav na celý průjezd vesnicí. Ten nám zatím chybí,“ vysvětlil starosta.

Jak dodal, prosazení změn nebude jednoduché. „Budeme se potýkat hlavně s tím, že části silnic jsou na soukromých pozemcích, či nejsou některé chodníky v obci vůbec zaměřené. Proto teoreticky neexistují. Výměna dopravních značek v obci je také nezbytná. Jenže najednou by to byla velká investice.

Proto budeme situaci řešit postupně. A úprava zastávek před školou sice zvýší bezpečnost, ale ubere parkovací místa. Ta budeme muset vytvořit jinde,“ vypočetl Moučka.

Studie je pro něj ale argument, který může použít při jednání s lidmi i úřady.

Žáci jsou spokojeni

Sami autoři mapy jsou s výsledkem spokojeni.
„Už před začátkem projektu jsme o nebezpečných místech věděli. Šli jsme pak najisto. Uvítali jsme, že se k tomu můžeme vyjádřit,“ řekla žákyně Kristýna Fialová, která se na projektu podílela.