Kolem čtyř milionů korun investovalo Znojmo do výměny oken na základních školách v Příměticích, na Pražské a Klášterní a do výměny kotlů ve škole na náměstí Republiky či Jubilejního parku. Děti na Znojemsku tak hned po prázdninách nastupují do zrekonstruovaných školních budov.

„Největším současným problémem základních škol jsou okna a vytápění. Postupně dojde i na výměnu osvětlení, které zastarává a musí odpovídat hygienickým předpisům,“ vysvětlil místostarosta Znojma Marian Keremidský.

Podle jeho slov stihli téměř všechny opravy před začátkem školního roku. „Bohužel ve Znojmě není tolik stavebních firem, které jsou schopné dokončit vše v termínu, který si samy určí,“ posteskl si místostarosta.

Do prvních tříd letos nastoupí asi tři sta sedmdesát dětí. „Číslo je podobné jako loni. Do mateřských školek přivedou rodiče téměř stejný počet dětí. Proti loňskému roku je to navýšení o čtyřicet předškoláků,“ vypočetl místostarosta.

Radnici se na poslední chvíli podařilo vyřešit babyboom tím, že přes prázdniny vznikly dvě nové třídy ve školce na Holandské ulici a jedna na Dělnické. „Dohromady pojmou nové třídy asi padesát dětí. I když původně se v rozpočtu s těmito penězi nepočítalo, na stavební úpravy jsme vyčlenili asi dva miliony korun,“ dodal Keremidský.

Veškeré stavební úpravy, které si naplánovalo vedení znojemské střední pedagogické školy, se mu přes prázdniny podařilo dokončit.
„Jednalo se třeba o klimatizaci. Uvažujeme o fasádě, počítáme peníze, uvidíme, jestli k tomu během školního roku přistoupíme,“ řekl ředitel školy Vladimír Holík.

I v Moravském Krumlově nastoupí obdobný počet prvňáčků jako vloni. „Do dvou našich základních škol je přihlášeno čtyřiapadesát nových žáků, vloni to bylo třiašedesát a o rok dřív rovněž čtyřiapadesát. Většími opravami právě prochází škola v Olbramovicích, kde se přistavují podkrovní třídy, a moravskokrumlovská školka,“ řekla vedoucí odboru školství Městského úřadu Moravský Krumlov Marie Brücková.

Monika Choděrová, Daniel Smola