Doma u svých počítačů nebo někde s kamarády budou trávit podzimní prázdniny mnozí školáci na Znojemsku. Většina škol nechává zavřené družiny, protože rodiče o ně projevili minimální zájem. Celodenní i dvoudenní programy připravily pro desítky přihlášených domy dětí a mládeže ve Znojmě, Miroslavi a Moravském Krumlově.

„Letos se i u prázdninových akcí potvrzuje zkušenost, že děti radějí sedí doma u svých počítačů na ICQ, než by šly něco tvořit,“ posteskla si ředitelka domu dětí v Moravském Krumlově Yvona Žáková.

Tradiční Noc na domečku, kterou zařízení pro děti chystá pravidelně, přesto přilákala asi patnáct zájemců. „Dvoudenní program s různými hrami a soutěžemi se nese v duchu města Kocourkova. Dny volna využije k soustředění kroužek aerobicu,“ přiblížila program Žáková.

Noční bojovka

Nocovat budou téměř čtyři desítky dětí také v domě dětí v Miroslavi. „Obdobné prázdninové akce pořádáme už asi tři roky. Ve čtvrtek a pátek je program zaměřen na mladší děti, v pátek a sobotu na starší. Chystáme noční hru, různé soutěže a další aktivity,“ vypočítal ředitel miroslavského domu Miroslav Růžička.

Spokojeni jsou se zájmem o prázdninové akce ve Znojmě. „Na čtvrteční keramickou dílnu se přihlásilo asi pětadvacet dětí, v pátek na farmu do Křepic jich pojede také přes dvacet,“ uvedla Marie Malenová ze znojemského domu dětí a mládeže.

Naopak v Šumné bude dům dětí o prázdninách zavřený. „Ze zkušeností víme, že podzimní a vánoční prázdniny děti většinou tráví s rodiči. Zájem o akce je velmi malý, proto na rozdíl od jarních a velikonočních prázdnin žádný program nechystáme, “ konstatoval ředitel Miloslav Šnajdar.

Do družin nechtějí

Podobně jsou na tom školní družiny. „Pokaždé tuto možnost rodičům nabízíme, ale ani tentokrát jich neprojevilo zájem ani pět,“ uvedl zástupce ředitele přímětické základní školy Mario Zelený.

V dalších školách je situace obdobná. „Nabídku družiny rodiče nevyužili. O prázdninách bude škola patřit sportu. V pátek chystáme velký korfbalový turnaj,“ informoval ředitel Miloslav Hubatka.