Ve čtvrtek přidal infúzní pumpu za třiaosmdesát tisíc korun. Je ale možné, že letošní dar byl poslední.

Prostředky na přístroje pro dětské oddělení získává každý rok z Topinkyády, která se opakovaně koná v Dyjákovicích. „Rok od roku jsou přípravy a konání celé akce těžší a těžší. Je problém získat peníze od sponzorů. Na jedné straně podnikatelé pláčou štěstím nad inkubátorem, že jim lékař a přístroj zachránili miminko. Potom ale jsou schopni, když za nimi člověk přijde požádat o dar, vzít na něj hůl a pustit psa,“ posteskl si Kubíček.

Kubíček sám jako pacient kus života strávil na dětském oddělení ve znojemské nemocnici. Ví, že je stále potřeba nových přístrojů. I proto začal pořádat Topinkyádu, jejíž výtěžek pak věnoval na péči o děti.

„Snažíme se každý rok udělat program jiný, oživit ho a obměnit. Účinkující ale dnes nechtějí vystupovat zadarmo. Byť ví, že své děti vozí do znojemské nemocnice. Myslí si, že přístroje, které jsou na oddělení, jsou samozřejmostí,“ konstatoval Kubíček.

Problémem nejsou jen peníze. Kubíček se setkává i s lidskou bezohledností. „V okolních obcích dělají takové naschvály, že v den konání Topinkyády udělají taneční zábavu. My se snažíme vyhnout všem akcím, abychom se nekřížili. Nemám v úmyslu někomu kazit akci, protože vím, co to stojí za úsilí. Náklady jsou stejné, ať přijde sto nebo tisíc lidí,“ zamyslel se Kubíček.

Přestože zatím ukončení Topinkyády nechce definitivně ohlásit, má jasno o dalších podmínkách a prioritách, přes které už nechce jít. „Pokud výtěžek z akce začne výrazně klesat, tak to skončím. Je to oběť i od mojí manželky, která mi pomáhá. Příprava trvá opravdu celý rok a já nechci nadmíru zatížit svoji rodinu,“ prohlásil Kubíček.

Kubíčkových darů si v nemocnici velice váží. „Pavel už nám věnoval přístroje za víc než půl milionu korun. Je to náš největší sponzor. Je to výjimečná bytost, jedinečný člověk. Nevím, jestli v životě někoho takového ještě potkám,“ řekl jedním dechem primář dětského oddělení Petr Bloudíček.

Od včerejška je jeho oddělení bohatší o novou infúzní pumpu a dávkovač v hodnotě třiaosmdesát tisíc. „To je super. Tenhle typ je vynikající,“ jásal primář při rozbalování balíku s infúzní pumpou, který mu organizátor Topinkyády věnoval.

Pavel Kubíček má těžkou cukrovku a od sedmadvaceti let je nevidomý. I přes svůj velký handicap se snaží pomáhat nemocným dětem.

„Dělám to především kvůli dvěma věcem. Za prvé mi na dětském oddělení zachránili život. Za druhé je to proto, že na jiných odděleních leží dospělí lidé, třeba podnikatelé, kteří by mohli přispět. Na dětském oddělení jsou ale většinou děti mladých rodičů, kteří moc peněz nemají. Jsem rád, že já mohu pomoci alespoň přístroji,“ vysvětlil své počínání.